İdil Şanal

1977 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul (Erkek) Lisesi ve Koç Üniversitesi’ni bitirdikten sonra bir halkla ilişkiler şirketinde çalışmaya başladı. Kısa sürede kurumsal hayat düzeninde pek de mutlu olmadığını fark ederek, her zaman tutkusu olan yemekle uğraşmak üzere ilk adımını attı ve Ulus 29’un mutfağında çalışmaya başladı. Yıllardır süregelen fazla kilo sorununa eğilmesi ve yemekle arasındaki aşk-nefret ilişkisini çözümlemeye başlaması yine bu döneme rastladı.

Yaklaşık 35 kilo verirken, yemek yemenin sadece lezzet ve hazdan ibaret olmadığını, insanın hayatla olan ilişkisinde çok daha  büyük bir yeri olduğunu anlamaya başladı. Bu alanda ilerlemek için önce Mutfak Sanatları Akademisi’nde profesyonel aşçılık eğitimi aldı. Ardından bir süre İtalyan Şef Carlo Bernardini ile çalıştı. Sonra New York’ta “Natural Gourmet Institute for Health and Culinary Arts” ve “Institute for Integrative Nutrition” adlı iki ayrı okulda, Batı tıbbı standartlarından makrobiyotik beslenmeye, kan grubuna göre diyetten ayurvedaya uzanan çok çeşitli sağlıklı yaşam teorileri üzerine hem teorik, hem bu disiplinlere uygun yemek pişirme için pratik eğitim gördü. Yine New York’ta Thomas Keller’in Per Se adlı restoranında çalışıp Türkiye’ye döndü.

Türkiye’ye döndükten sonra Türkiye’nin ilk kişiye özel beslenme planı servisi Rafinera’da şef ve genel koordinatör olarak görev aldı.

Yiyeceklerin içeriği, kalitesi ve miktarıyla ilgili bilinçli bir toplum, en büyük hayali. İnsanların aklına sağlık deyince hastalık tedavisi ve ilaçların, sağlıklı yaşam deyince vitamin-mineral adları ve kalorilerin değil, lezzetli ve keyifli sofraların, mutlu hayatların geldiği bir dünya oluşmasına katkıda bulunmak için çalışıyor.

Share This