Sık sık yapılan küçük, olumlu şeylerin ilişkilerde gerçek bir fark yarattığını biliyoruz. Eşinize düzenli olarak takdir ve sevgi göstermek, her günün sonunda birlikte konuşmak, gidip gelirken birbirinizi öpmek -bunların hepsi mutlu ve sağlıklı bir ilişkinin unsurlarıdır. İlişkiniz her gün paylaştığınız bu küçük ve basit anlardan oluşur; bu anları kucaklamalısınız. Fakat aynı zamanda sizden haftada bir gece -veya öğleden sonra ya da sabah- randevulaşmanızı da istiyoruz.Bu kitaptaki her bölüm size ilişkinizi güçlendirecek sekiz farklı randevuda rehberlik edecek ama bu randevu gecelerinin ilişkide bağların korunduğu, aşk dolu bir hayatın daimi bir parçası olması gerekiyor. Burada amaç haftada bir kez özel bir randevuya çıkmak ve bunu ilişkinizin bir önceliği haline getirmektir.

Yoğun bir hayatı olan pek çok çift için ve özellikle çocuk sahibi oldukları zaman randevu geceleri -çocuk bakımı ile çalışma hayatının sonu gelmeyen “yapılacaklar” listesinden soluk almalarına fırsat verdiği zaman- doğanın tesadüfi, delidolu edimleri haline gelir. Ancak randevu geceleri sadece fırsat, finans ve çamaşırlar evrende mükemmel ve sihirli bir uyuma kavuştuğu zaman gerçekleşen gelişigüzel deneyimler olmamalıdır. Randevu geceleri planlanır. Randevu geceleri önceliklidir. Pek çok ilişkide ve evlilikte eğlence, oyun ve birbiriyle bağlantı kurmak “yapılacaklar” listesinin sonlarında yer alır. Bu da hoşnutsuzluk ve birbirinden yavaş yavaş kopmak için bir davetiyedir.Buradaki basit gerçek şudur ki, randevu geceleri ilişkileri oluşturur, kurar.

BİR ANLAŞMA YAPTIK

Rachel ve Doug 31 yıl evvel ilk kez çıktıklarından bu yana her hafta bir gece randevulaşıyorlar. İlk randevularına lisede son sınav haftasında çıkmışlardı. Hemen birbirlerine öncelik vermenin bir yolunu bulmaları gerektiğini anladılar ve bu anlayış onların hayatlarını değiştiren bir ilişki halini aldı. “Hemen bir anlaşma yaptık,” diye açıklıyor Doug, “işimiz olsun olmasın, her gün gece yarısı buluşacaktık. Benim o hafta yirmi sayfalık beş tez yazmam gerekiyordu ve Rachel da çok önemli tıp hazırlık sınavlarına hazırlanıyordu. Ama ikimiz de her gece saat on ikiyi vurmadan işimizi bitiriyorduk. Hiç o zamankinden daha hızlı veya daha iyi ya da yüzümde daha büyük bir gülümsemeyle çalışmadım.

“Birlikte olmaya öncelik verdiğimiz ve ilişkimizin önce geleceğine dair birbirimize söz verdiğimiz zaman, o kadar vakit alan ve görünüşe göre buluşmak için zaman bulmayı imkânsız hale getiren diğer her şey küçülmüş ve birlikte olmamız için bir pencere açmış gibi göründü. Ve hatta Rachel asistan olarak haftada 110 saat çalıştığı zaman, ikizlerimiz doğduğu zaman, ben iki işte çalışmaya başladığım zaman ve düzenli olarak işe gidip gelmek için günde beş saat yol gittiğim zaman bile gece randevuları için zaman bulabildik. Gece randevuları olmadan buraya kadar gelmemiz pek mümkün değildi.”

Rachel da ona katılıyor: “Gece randevuları olmasaydı bugün birlikte olmazdık. Uzun bir evliliğim olmasını istediğimi biliyorum. Doug da öyle. Ve bir şekilde anahtarın randevu geceleri olduğunu biliyorduk. Lisede yaptığımız anlaşma hâlâ bugün de geçerliliğini koruyor. İlişkimize dikkat ediyoruz. Bazen bu gece randevusu bir gündüz veya sabah randevusu haline geldi fakat her zaman sadece birbirimize odaklandığımız özel bir zaman oldu. Her zaman kolay olmadı ama hep bir yolunu bulduk. Gece randevuları pek çok durumda paçamızı kurtardı.”

Bu kitabın amacı bağlamında, bir randevu ikinizin iş hayatınızı ve evdeki çalışmanızı bıraktığınız ve belli bir zamanı birbirinize odaklanarak ve birbirinizle gerçekten konuşup, birbirinizi gerçekten dinleyerek geçirdiğiniz önceden planlanmış bir zamandır. Planlamaya değer bir randevu ikinizin kanepeye oturup birlikte televizyon seyretmeniz veya bir filme veya arkadaşlarınızla bir gece dansa gitmeniz değildir. Bu sadece ikinizin birbirinizle bağ kurmak için ayırdığınız özel bir zamandır. Bunu kutsal bir zaman olarak düşünün. Elektronik cihazlarınızı evde bırakın veya kapatın ve sadece randevunuz sona erdiği zaman kontrol edin. Ve bu sekiz randevunun her birini ilk randevunuz gibi düşünün. Onları planlayın. Dört gözle bekleyin. Heyecanlanın. Bir sinemaya gidebilir veya arkadaşlarınızla da buluşabilirsiniz ama bir randevu gecesindeki esas olay, sadece birlikte olmak ve yeniden bağ kurmak, tekrar aşık olmak ve kendinize ilişkinizin, bir evi paylaşmaktan veya çocuklarınıza ebeveynlik yapmaktan fazlası olduğunu hatırlatmak için birlikte zaman geçirmektir. Kendinize her şeyden önce arkadaş ve sevgili olduğunuzu hatırlatmaktır.

Share This