Her yaşımda, star olduğuna tanık olduğum tek isim var hayatımda, o da Ajda Pekkan. Biliyorum ki, benim için ve pek çok kişi için, çok özel biri o.

Ne kadar zarif ve kendinden emin bir duruşu var. Onu sadece estetik abidesi olarak lanse etmeye çalışanlar, sanattan zerre kadar bile anlamayanlar bana göre. Çünkü başarılı insanlar aykırıdır zaten. Konuşulması gereken, aykırılıkları değil, başardıkları olmalıdır. Aksi halde, başarı dediğimiz şeye haksızlık etmiş oluyoruz yüzde yüz.

Sahnedeki Ajda Pekkan, hep diğerlerini tek geçti benim gözümde. Ezber kıyafetler giymek, ya da ışıltılarla gözümüzü kamaştırmaya çabalamak yerine, modern ve etkileyici görünür daima.

Ve o utangaç edası inanılmaz. Yani zirvedeki biri olarak, izleyici ve dinleyici kitlesine son derece saygılı, değer veren, bir o kadar da başarıyı sindirmiş, mütevazı. İşte gerçek bir star. Çok doğru bir model, günümüz insanı için. Gerçek ve hakedilmiş başarı, bizi küstahlaştırmayan, en alçakgönülle yaşanandır, doğru mu? 

Sahnede yaptığı acemi dansın kendisine kattığı sevimliliği de unutmamak gerek tabiiki. Sempatiklik her zaman, kitleleri peşinden sürüklemek gibi bir şey arzulandığında, sahip olunabilecek en etkili özelliklerden biri olmuştur insanlarda. Bilmediğiniz ya da sizi zorlayan bir kapıyı aralamak istediğinizde, sahip olduğunuz sempatikliğin engelleri ne kadar çabuk ortadan kaldırdığını görmek sizi şaşırtmasın lütfen.  

Hiçbir televizyon programında seviyeyi alçalttığını göremezsiniz Ajda Pekkan’ın. Hiçbir meslektaşına sataşmaz, ekran düellosu yapmaz.

Başarı basamaklarını çıkarken, geride kalanları ya da hizanızda duranları siyaha boyamak, sizin ışığınızı söndürür çünkü. Ajda sadece şarkılarıyla konuşur, yani severek ve layıkıyla yaptığı işiyle. O kuru gürültü çıkarmaktan yana olmadı hiçbir zaman. İyiki de olmadı zaten.

Her zaman vizyon sahibidir. Çağı yakalamış, yeniliklere çabuk adapte olabilen, ama kendince de yorum katabilen. İşte bu yüzden, hiç modası geçmedi onun. Hep takip edildi, imrenildi.

Bu örnekten hareketle, ne iş yapıyorsak yapalım farketmez, mutlaka yeniliklere açık, dünya ile eş zamanlı hareket edebilen biri olabilmeliyiz diye düşünüyorum. Tıpkı Ajda gibi, tıpkı onun gibi… 

Unutmayın,
hepiniz bir starsınız, kendi hayatınızın starı.

 

Share This