Antidepresanları bırakın ve derhal yogaya başlayın çünkü yeni araştırmalar yoga ile ruh hali arasında yeni bağlantılar ortaya çıkardı.

Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde yürütülen araştırmaya göre, yoganın, endişe, korku, kaygı gibi duyguları gidermede ve olumlu ruh hali yaratmada diğer bütün egzersiz ve sporlardan çok daha başarılı olduğu ortaya kondu.

Journal of Alternative and Complementary Medicine’de yayımlanan sonuçlara göre, yoga duruşlarıyla GABA seviyelerinin artıp endişenin azalması arasında doğrudan bir bağlantı olduğu ilk kez kanıtlandı.  Araştırmacılar, yoga yapan deneklerin beyin gamma-amniyobütrik (GABA) düzeylerinin yürüyüş yapan deneklerden farklı olduğunu bulguladılar. Düşük GABA düzeyi depresyon ve anksiyete bozukluklarıyla ilişkili görülüyor. 

Araştırmacılar sağlıklı bireylerden oluşan rastgele iki grubu on iki hafta boyunca izlediler. Gruplardan biri, haftada üç kez, bir saat yoga yaptı. Diğer gruptaki denekler de aynı sürelerde yürüyüşe çıktı. Çalışmadan önce katılımcıların beyin hareketleri MR görüntüleme tekniği kullanılarak tarandı. On ikinci haftada araştırmacılar her iki gurubun GABA düzeylerini bir saatlik son çalışmalarından önce ve sonra karşılaştırdılar.

Ayrıca araştırma boyunca çeşitli kereler her deneğin psikolojik durumu ayrı ayrı değerlendirildi; yoga çalışmasına katılan deneklerin endişe ve kaygı seviyelerinde, yürüyüş grubundaki deneklere oranla olağanüstü bir düşüş ve ruh hallerinde de diğer gruba oranla neredeyse kıyas kabul etmez bir iyileşme gözlendiği bildirildi.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren BUSM’de psikiyatri ve nöroloji dersleri veren Dr. Chris Streeter, büyük umutlar vaat eden bu araştırmanın, yoga ve ruh halleri arasındaki ilişki üzerine bundan sonra yapılacak pek çok çalışmaya kapı açtığını belirtiyor ve bazı zihinsel rahatsızlıkların tedavisi için hastalara yoga yapmalarının önerilmesi gerektiğini vurguluyor.