Zordur bağımlılık, tam kurtuldum artık affettim herşey mazide kaldı dediğiniz anda, öyle bir olay olur ki hiçbirşeyi affedemediğinizi içinizdeki öfkenin aynen oracıkta durduğunu farkedersiniz. İşte o anda içinizden büyük bir öfke kopar. Bu illetten hala kurtulamamaktan dolayı içiniz acır.
 
Hala aynı bataklığın içinde debelenip durduğunuzla  yüzleşmek ağır gelir. Kabız gibi hissedersiniz kendinizi. Bir çıksa rahatlaycaksınız. Eğer çıkmazsa kangren olmanız, benzer deneyimlerle tekrar tekrar karşılaşmak kaçınılmazdır.

Önce bağımlı olduğunuz kişiye yönelik bir saldırı geliştirirsiniz. Hayatınıza girdiği güne lanet edersiniz. Yaşadığınız bütün acılarının sorumlusu odur çünkü…

Ta ki gerçekle bir kez daha yüzleşme cesareti gösterene kadar. O sizin sadece aynanızdır. Sizin kabullenemediğiniz yönlerinizi gösteren bir ayna… İlk başta bunu hazmetmek kolay olmaz. Bu sefer de kendinize yönelik bir öfke geliştirebilirsiniz. Bu öfke ancak çeşitli yollarla sağaltıldığında, durum olduğu gibi  kabul edilir.

Sonra kendinizi ve karsınızdakini affetme ve iyileşme süreci başlar.
 
Artık insiyatif alarak ilişkide yaptığınız davranışların sorumluluğunu kabul edip bu deneyimi sizin yarattığınızı kabul edersiniz. Ve bu, sizde büyük bir sıçrama yaratır.
 
Aynı acıyı çekmemek için, diğer ilişkilerinize kendinizin daha farkında başlarsınız. Sınırlarınızı çizmiş, bir ilişkiden ne beklediğinizin daha cok farkındasınızdır.  Daha sağlıklı bir ilişkiye adım atmaya hazır hale gelirsiniz. Artık hayatınıza farklı deneyimler girmeye başlar. Bir ”level” atlamışsınızdır.
 
En sonunda, eskiden bağımlı olduğunuz kişiye hayatınıza girdiği ve size aynalık ettiği için teşekkür eder ve onun varlığına şükran duyarsınız.
 
İşte asıl o zaman onu affetmiş ve özgürleşmişsinizdir.

Share This