Yoğun ve uzun bir kış mevsiminden sonra bir kez daha güneşi selamlıyoruz. Bahar, yaşam enerjisiyle birlikte geliyor. Kuruymuş gibi görünen dallardan fırlayan minik pembe çiçekler sadece ağaçta değil adeta içimizde de açıyor. İçimizde saklı olan ve hep var olan yaşam enerjimizi temsilen doğa bize yeniden doğmanın güzelliğini bahşediyor.

Önce biraz sarsılıyoruz; adapte olmakta zorlanıyoruz, aylarca içimize kapandıktan sonra, baharı başlarda duygusal dengesizliklerle, alerjilerle, vücudumuzdaki kırgınlıklarla karşılıyoruz. Sonra güneş ısıttıkça içimizi, ona doğru göğüs kafesimiz açıldıkça, sokaklarda karşılaştığımız gülümseyen yüzlerin sayısı artıyor. Renkler, kokular çeşitleniyor. Yaşam bir kez daha eteğindeki güzellikleri döküveriyor önümüze.

Derken pencerelerimiz açılıyor, bu yaşam enerjisi evlerimize misafir oluyor. Bahar temizliği bir gelenekten çok bir ihtiyaç olarak o ayki planlarımızda yerini alıyor. Hafif giysiler ağırlarıyla yer değiştiriyor; fazlalıklar seçilip çıkarılıyor evden; eşyalar yer değiştiriyor; her şey yıkanıyor; köşe bucak temizleniyor. Zihnimizin somutlaşmış yansıması olarak evimiz bu yeni, daha akışkan, daha hafif, daha ferah haline kavuştukça içimiz rahatlıyor; evdeki bu arınma ile zihnimiz de arınıyor adeta.

Peki ya bedenimiz? Kış boyu ağır yiyeceklerle beslediğimiz, pek az hareket ettirdiğimiz bedenimizde de bir bahar temizliği harika olmaz mıydı? Düşünün, iç organların tozunu aldığımızı, kış boyu biriken yağlarımızı bir kova suyla temizlediğimizi…

Detoks (toksinlerden arınma) olarak bilinen bu bedensel temizlik baharı karşılamanın en güzel yollarından biri. Hem de çağlar boyu süregelmiş; pek çok kültürde farklı biçimlerde kabul görmüş ve varlığını günümüze kadar sürdürebilmiş bir yöntem. Bedensel temizliğin yanı sıra başka önemli armağanları da var: Bir farkındalık çalışması olarak, tıpkı oruç gibi, nefsi ve iradeyi dizginleyen; aralıksız, bilinçsizce sürdürdüğümüz tüketim alışkanlığımızı bir anda başka bir yöne çeken ve bizi koşturmacadan sakinliğe davet eden bir yöntem detoks.

Ancak detoksu uygularken dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar var. Bunlardan birincisi, bu uygulamanın kişiye özgü olduğunun bilincine varmak. Biraz araştırdığınızda pek çok alternatif detoks programı göreceksiniz. Bunlardan size en uygun olanı seçmeniz gerekir. Tansiyon, şeker hastalığı vb. rahatsızlıklarınız var ise bir uzman desteği ile birlikte sürdürmenizde yarar var çünkü alışık olduğunuz beslenme biçiminden bir süreliğine çıkacaksınız ve bu değerlerinizde ani değişikliklere sebep olabilir.

Bir diğer önemli konu da detoksun bir diyet olmadığının bilincinde olmak. Detoks sadece bir süreliğine uygulanan bir arınma yöntemidir; amaç kilo vermek değil, toksinlerden arınmaktır. Bu sürede kilo kaybı gözlenebilir, bu daha ziyade vücuttaki ödemin atılmasından kaynaklanır.  Bu uygulama sadece ve sadece bir süreliğine yapılan, düzenli bir diyete çevrilmeyen bir uygulama olmalıdır.

Ayrıca detokstan çıkış da en az detoksa giriş ve detoks süreci kadar önemlidir. Bu sürede bedeninizin hassasiyeti artar; son derece naifleşmiş olan bedeninizi eski düzenine sakinlikle getirmeli; besin miktarı ve çeşitliliğini yavaş yavaş artırılmalısınız.

Seçtiğiniz detoks programı ne olursa olsun, mevsimine göre meyve sebze tüketiminizi artırıp işlenmiş ve paketli gıda tüketimini (kahve, siyah çay, çikolata, beyaz un, beyaz şeker, tuz, alkol gibi) minimum düzeye indirin. Su, bitki çayı ve bol miktarda sebze meyve sularıyla organlarınızı yıkamanız; bedensel egzersizlerle (yoga akışları gibi) de bu arınma sürecinin desteklemeniz sizi istediğiniz hedefe götürecek önemli etkenlerdir.

Bütün bunların ötesinde, hepsini kapsayan en önemli ilke ise zararsızlık ilkesidir. Denediğiniz detoks programının size yarardan çok zarar getirdiğini hissettiğiniz yerde detokstan çıkmanız detoksun belki de aslî gerekliliğidir. Bu süreçte bedeninizin bilgeliğine güvenip onun sesini dinleyin. Arınmak için böylesi bir program size ağır geliyorsa, beslenme listenizden işlenmiş gıdaları çıkarmak, marketlerin katkı maddeli ürünler bölümünden uzak durmak da bedeniniz için yapacağınız anlamlı bir temizlik çalışması olacaktır.

Share This