İşte size ilişkisi olmuş tüm kadınların büyük ihtimalle yaşadığı yaygın bir ilişki senaryosu.

Erkeğiniz yapmasını istediğiniz (ve yapabileceğini bildiğiniz) bir şeyi yapmıyor. Yardımını istiyorsunuz ve o geri çekiliyor ve istediğiniz şeyi yapmamakla kalmayıp, tam tersini yapıyor.

Örneğin, diyelim ki bir erkek, ilişkinin başında mesaj makinesiydi ama sonra, ilişki ilerledikçe, mesajların sayısı düşmeye başladı.

Kız, sürekli mesaj aldığı güzel eski günleri özler. Erkeğin sürekli mesaj yazabilme kapasitesine sahip olduğunu bilir, bunu artık yapmadığı için mutsuzdur, dolayısıyla, onun zihninde yapılacak mantıklı şey, erkeğe bu konuda bir şey söylemektir.

O da, mesajını açık ve net gönderdiğini düşünerek, “Neden bana eskiden yaptığın gibi sürekli mesaj yazmıyorsun?” der.

Bunu bir erkeğe söylediğinde, erkek kendini başarısız hisseder. Kadının beklentilerini karşılamıyormuş gibi ve sonuç olarak, yenilmiş hisseder.

Bu onun açısından bilinçli bir şey bile olmayabilir. Yüzeyin altında ortaya çıkan bir duygudur ve erkeğin geri çekilmesi ve sizi rahatsız eden şeyi yapmayı sürdürmesi şeklinde tezahür eder.

Peki, çözüm nedir?

Çözüm oldukça basit ve eğer çözüme hâkim olursanız, bir daha asla erkeğiniz tarafından hüsrana uğratılmış hissetmeyeceksiniz.

Çözüm; ondan belirli bir şekilde davranmasını talep etmek ve sizi hangi yönlerden mutlu edemediğini belirtmek yerine, sizi mutlu eden ve onu sevmenizi ve arzulamanızı sağlayan davranış türlerini teşvik ederek erkeğinizi güçlendirmek.

Bir erkek sevgilisinin onun verebileceği şeylere saygı duyduğunu, takdir ettiğini ve memnuniyetle kabul edebileceğini hissederse, sevgilisini mutlu etmek için her şeyi yapacaktır.

Öyleyse bunu nasıl yaparsınız? Aldatıcı kısım işte burası. İstediğiniz bir şeyi yaptırmak için söylemeniz ya da yapmanız gerekenle ilgili bir şey değil. Bu çıkarcı bir davranış ve eğer böyle bir noktadan yola çıktıysanız, erkek bunu algılayacak, bu da işleri daha da kötüleştirecektir.

Diğer pek çok kadının partnerlerinde hasretini çektiği sarsılmaz ilgi ve sevgiyi alan kadın, duygusal olarak iyi bir noktada bulunan kadındır.

Erkekten hiçbir şey talep etmez ve ondaki hiçbir şeye ihtiyacı yoktur.

Aksine, erkeği olduğu kişi olarak görür ve takdir eder ve erkek kadının istediği şeyleri harfiyen yapmadığında, bunu sorun etmez. Bu da erkeğin kadın için sınırlarını aşmak istemesini sağlar.

Bir kadın istikrarsızsa ya da yara/ acı/ güvensizlikler taşıyorsa; aslında erkeğin kendisine günde beş kere mesaj atmasını istediğinden değil de, kendini daha iyi hissetmek adına erkeğe belli bir şekilde davranması konusunda baskı yapar.

Eğer bir kadın bu acılara ve korkulara tutunmaya çalışıyorsa, sevgi dolu bir yerden gelmiyordur, erkeğini ve ilişkiyi kontrol etme ihtiyacının olduğu bir yerden geliyordur; aksi takdirde özsaygısı zarar görecektir.

Erkekler taleplere asla ama asla iyi tepki vermezler ve istenmek isterler, ihtiyaç duyulmak değil.

Değinmeye çalıştığım (ve bu kitap boyunca değindiğim) nokta, kendiniz üzerinde çalışmanızın ve içsel olarak güçlü bir yere -istediğiniz her şeyi istediğiniz şekilde yapmadığında sizi boşlukta ve yalnız hissettirecek bir yere değil de, onun verebileceklerini alabileceğiniz bir yere- varmanızın çok önemli olduğu.

Duygusal gelişim çaba ister, o halde, işte size aşırı ilgi, şefkat ve onaylanma ihtiyacının olduğu bir yerden gelip gelmediğinizi öğrenmenin faydalı bir yolu -ki üzerinde çalışmaya başlayabilesiniz.

Erkeğinizin yaptığı bir şey yüzünden hayal kırıklığına uğramış/ yılmış/ sinirli hissettiğinizde ve onu değişmeye zorladığınızda, bunu kendiniz için mi yoksa erkeğiniz için mi yaptığınızı sorgulamalısınız.

Örneğin, erkeğinizin duygusal olarak daha destekleyici olmasını istiyorsanız, kendinize şu soruyu sorun: Bunu, hayatında ona faydalı olacağı için mi istiyorsunuz, yoksa ilişkide terk edilmiş hissetmemek, daha özgüvenli hissetmek için, onun içinizi rahatlatmasına ihtiyacınız olduğundan mı istiyorsunuz?

Bir önceki örneğimize geri dönersek, erkeğinizin size daha sık mesaj atmasını istemenizin sebebi ne? Sürekli iletişim halinde olmanın ilişkiyi güçlendireceğini ve onu her ikiniz için daha iyi hale getireceğini hissetmeniz mi; yoksa duygularından emin olmamanız ve mesajlarını, ne düşündüğüne dair bir barometre olarak kullanmak istemeniz mi?

Eğer bir adım geri atıp erkeğinizden bir şey istemenizin gerçek sebebini incelerseniz, kendiniz hakkında önemli içgörüler kazanırsınız. Durumu daha tarafsız görmek için alan da yaratırsınız ve erkeğinizin uzaklaşmamasını sağlamakta daha başarılı olursunuz.

Share This