K a y n a k
www.ewg.org

 

Cep telefonunuz birini aradığınızda ya da mesaj yazdığınızda size ve karşı taraftaki kişiye radyasyon yayar. Cep telefonu kullanımının sağlığımıza ne ölçüde zarar verdiği tam olarak bilinmiyor. Bununla birlikte bazı araştırmalar, sürekli kullanıcıların beyin ve ağız bölgesinde tümör oluşumunun arttığını ve çocuklarda davranış bozukluklarının görüldüğünü ortaya koyuyor. Radyasyondan olabildiğince az zarar görmek için aşağıdaki ipuçlarına göz atın.

1

DÜŞÜK RADYASYONLU CEP TELEFONU KULLANIN

Hangi telefonun ne kadar radyasyon yaydığını öğrenin. Cep telefonu modellerine göre EWG tarafından listelenen radyasyon emilim oranlarına buradan bakabilirsiniz. Telefonunuzu daha düşük radyasyonlu bir telefonla değiştirme fikrini dikkate alın. Bütün ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek daha sağlıklı telefonlar var.

2

KULAKLIK YA DA HOPARLÖR KULLANIN

Kulaklıklar cep telefonuna göre çok daha az radyasyon yayar. Kablolu ya da kablosuz kulaklık tercih edebilirsiniz. (Uzmanlar hangisinin daha güvenli olduğu konusunda ikiye ayrılmış durumdalar.) Bazı kablosuz kulaklıklar sürekli olarak düşük düzeyde radyasyon yayar. Kullanmadığınız zamanlarda kablosuz kulaklığınızı kulağınızdan çıkarın ve kapatın. Ayrıca telefonu hoparlöre alıp konuşmak da başa daha az radyasyon gelmesini sağlar.

3

DAHA ÇOK DİNLEYİN DAHA AZ KONUŞUN
Telefonunuz siz konuşurken ya da mesaj yollarken radyasyon yayar ama mesaj almak daha iyidir. O halde daha çok dinleyip daha az konuşmak sağlığınıza iyi gelir.

4

TELEFONU BEDENİNİZDEN UZAKTA TUTUN
Konuşurken (kulaklıkla ya da hoparlörden) telefonu göğsünüze yaklaştırmayın, cebinizde taşımayın ya da belinize takmayın. Yumuşak kumaşlar radyasyonu kolayca emer.

5

KONUŞMAK YERİNE MESAJLAŞMAYI TERCİH EDİN
Cep telefonları mesaj yollamak için konuşmaya oranla daha az güç (radyasyon) kullanır. Ayrıca telefonu elinizde tutup mesajlaşırken kulağınıza tutup konuşurkenkine kıyasla başınız radyasyondan daha az etkilenir.

6

SİNYAL ZAYIF MI? TELEFONDAN UZAK DURUN
Cep telefonunuz bulunduğunuz noktada iyi çekmiyorsa, sinyalin göstergesi çubuklara bakın, az sayıda çubuk varsa bu, telefonunuzun baz istasyonundan sinyal alabilmek çok daha fazla radyasyon yaydığı anlamına gelir. Çubukların sayısının artmasını bekleyin. Güçlü sinyal olmayan yerlerde kimseyi aramayın.

7

“RADYASYON KALKANI” OLARAK BİLİNEN ÜRÜNLERİ BOŞVERİN
Anteni ya da telefonu kaplayan radyasyon kalkanları bağlantı kalitesini düşürür. Bu da cep telefonunun daha güçlü radyasyon yaymasına neden olur.