“Şimdiye ve buraya” odaklanmak

Belirsizlik zamanlarında çocuğunuza “şimdide ve burada” kalmasına –başka bir deyişle, biraz evvel veya geçen hafta ne olduğuna ya da gelecek Cuma ne olacağına değil şu anda ne olduğuna tamamen odaklanmasına- yardım ederek destek olabilirsiniz. Bu basit görünebilir ama aslında gerçekten çok zor olabilir. Şöyle bir düşünürseniz, ne sıklıkta yaptığınız şeye tamamen odaklanıyorsunuz? Yoksa aynı zamanda arabanızın trafik muayene zamanının ne zaman geleceğini, ev kredisinin ne zaman ödenmesi gerektiğini ya da ne zaman ütü yapmaya zaman bulacağınızı mı düşünüyorsunuz? Tamamen yaptığınız şeye odaklandığınız zamanlar bir spor yaptığınız veya başka bir tür oyun oynadığınız ya da belki bir bulmaca çözdüğünüz zamanlar olabilir. Şüphesiz insanların bu tür faaliyetleri rahatlatıcı bulmasının bir nedeni de bunların yoğun hayatımıza biraz ara verip sadece oraya ve o zaman yaptığımız şeye odaklanmamızı sağlamasıdır.

“Şimdide ve burada” olma konusunda çocuğunuza örnek olmaya çalışın –bir şey yaptığınız zaman onu gerçekten yapın. Bu sadece bulaşık yıkamak bile olsa bunun nasıl bir his verdiğine, nasıl kokular aldığınıza, ne gördüğünüze odaklanın. Çocuğunuzu da aynısını yapmaya teşvik edin. Çocuğunuz kek yapmanıza yardım ederken ona akşam yemeği için ne istediğini veya hafta sonu ne yapacağını değil kekin dokusunu, kokusunu, nasıl göründüğünü sorun. Eğer bunu yapmanın faydası hakkında emin değilseniz, önce kendiniz deneyin ama usulüne uygun bir şekilde deneyin. Unutmayın: her beceri gibi bunu da doğru yapmak için zaman ve alıştırma yapmak gerekir.

Çocuklar, zihinlerini korkularından ve endişelerinden uzaklaştırmalarını ve sadece şimdiye ve buraya odaklanmalarını sağlayan yukarıda bahsedilen türde spor ve boş zaman faaliyetlerine doğal bir eğilim gösterirler. Çocuğunuzu bu şekilde meşgul edecek faaliyetleri kollayın ve onu buna teşvik edin. Çocukların hayattaki kazanımları sadece akademik veya sosyal başarılarına bağlı değildir. Aynı zamanda şalteri indirip akülerini yeniden doldurmanın iyi, yararlı ve etkili yollarına da sahip olmaları gerekir. Endişelenmek şalteri indirmek değildir, ancak trambolin pekâlâ öyle olabilir.

 

Endişenin üstesinden gelmek:

Önemli noktalar

  • Çocuğunuzla birlikte bir “endişe zamanı” belirleyin.
  • Bir “endişe listesi” tutun.
  • Güvence vermekten kaçının. Eğer gerekiyorsa dikkatini dağıtın.
  • Çocuğunuzla birlikte, neyin endişeli bir düşünce beslemesine yol açtığını bulun.
  • Çocuğunuzun başka görüş açılarını değerlendirmesine ve “yararlı düşünceler” üretmesine yardım edin.
  • Çözümler bulmak için çocuğunuzla birlikte sorun-çözme aşamaları üstünde çalışın.
  • Çocuğunuzun “şimdide ve burada” olmasını sağlayacak faaliyetler arayın ve onu bunları yapmaya teşvik edin.
Share This