Merhaba bana, merhaba güneşe, merhaba gece uyuyacağım uykuya, merhaba bu yazıyı okuyan size…

Her gün kendime yazdığım satırlarım artık sizlerle buluşsun istedim. Herkes kendine her yeni günde biraz daha yaklaşır. Her doğan güneşle kendimizi biraz daha tanırız.  Yazımın başlığında bahsettiğim şey aslında kendiyle uğraşan kadının mücadelesi…

Hangimiz kendisiyle uğraşmaz ki? Eğer buna cevabınız hayır ise bana hiç inandırıcı gelmedi. Hepimiz biraz kendiyle uğraşır, kendi kendini işlemekle yorar.

Kendimi tanıdığımdan bu yana Dünya benim için bir yaratıktı, bense bu yaratığın içine koyulmuş başka bir yaratık. 

Kendi ellerime baktığımda tıpkı bir karıncanın vücudunu incelermiş gibi yabancı ve hayret verici bir varlık olduğumu düşünürdüm.

Dünyayı kavramsallaştırma çabam çocukluğumdan bu yana her geçen gün arttı arttı arttı ve sonunda ona yaklaşmanın kendine yaklaşmak doğaya yaklaşmak olduğunu anladım.

Kendimi tanımayı, insan olarak doğayı anlama çabamı, uyandığımda benim gibi doğayı tanımak ona yaklaşmak için araştırma yapan insanların yazılarını, buluşları okumayı duymayı çok seviyorum. Yollarda daha dikkatle yürüyor, insanları sosyolojik olarak inceliyor, bireysel dünyanın derinlikleriyle evrenin ilkeleri arasında bağlar kurarak anlamaya çalışıyorum.

Sanırım mesele şu:

Benimle birlikte dünya var oldu, benimle birlikte ölecek, dünya görebildiğim kadar büyük, dokunabildiğim kadar hissedilen, tadabildiğim kadar lezzetli olacak.

Dünya benim dünyam. Ben dünyayım, sen de dünyasın. Bu nedenle kendine yaklaş kendini keşfet kendini tanı. Soluduğun hava senin vücudunda anlam buluyor, yediğin yemekler senin damağında, duyduğun sesler senin işittiklerinle kocamanlaşıyor, gördüklerin senin dünyanda ilişkilendiriliyor. Sen dünyanın içinde bir dünyasın onun parçasısın, gölgesisin, onu tanımak için gördüklerini renklendir, işittiklerini çoğalt, dokunduklarını büyüt; sen kocamanlaştıkça dünyanın içinde olduğunu hissedeceksin, bekli de dünyanın senin içinde olduğunu.

Yani benim hikayem şöyle, bir gün Dünya doğdu ve Dünya yaşadıkça kendinden Dünyalar doğurdu, ben de Dünyanın vücudunda hayat bulan Dünyayım. Evrenin bir parçasıyım. Dünya ölümsüzlüğünü ilan etmek için kendisi kadar kusursuz dünyalar doğuruyordu ben de onlardan birisiyim. Bu nedenle Dünya benim; ben dünya isem dünya kadın, dünya kadınsa ben dünyayım, sen yaşadığına inanıyorsan dünya sensin, sen yaşadığını hissediyorsan dünya senin dünyan, sen dünyasın…

Share This