Elmaların çürümüş ve hasar görmüş kısımlarını ayıklayın. Elmaları kıyın yahut ezin (kabukları, çekirdekleri ve çekirdek zarflarıyla birlikte). Elmaları geniş ağızlı cam bir kaba koyup, üzerini kaynatılmış ılık suyla doldurun. (800 gram elma için bir litre su kullanın.)

Her bir litre su için:
100 gram bal
10 gram ekmek mayası
20 gram kurutulmuş esmer ekmek ilave edin.

Kabın kapağını kapayın ve 20 ila 30 °C sıcaklıktaki bir ortamda mayalanmaya bırakın. (Sabit sıcaklık ve kabın ağzının geniş olması mayalanmayı ilerletir.)

Her gün tahta bir kaşıkla karıştırın.

On gün sonra süzerek suyunu çıkarın. Süzdüğünüz suyu geniş ağızlı bir kaba koyun. Bir litre sıvı için 80 gram bal ilave edin ve bal eriyene kadar karıştırın. Kabın ağzını bir tülbentle kapatıp, 25 ila 30 °C sıcaklıkta beklemeye bırakın.

Rengi açıldığında, sirkeniz hazırdır.

Bu süreç elmanın ve balın türüne, su miktarına ve başka bazı etmenlere bağlı olarak, genellikle kırk gün ila iki ay arasında değişir. Sıvının rengi açıldığı zaman, bir huni yardımıyla yarım litrelik şişelere doldurun ve şişelerin ağzını mantarla sıkıca kapatın (şişeleri daha sıkı kapatmak için mantarların üzerini balmumu ile sıvayabilirsiniz) ve serin bir yere kaldırın. Bu sirkeleri ilaç olarak (aşağıdaki bölüme bakın) veya salata ve diğer yiyeceklerinizde çeşni olarak kullanabilirsiniz.

Share This