Elma şırası sirkesini salata soslarında, yemeklerinizi çeşnilendirmekte kullanabileceğiniz gibi bu lezzetli çeşniden tedavi amaçlı da yararlanabilirsiniz.

Burkulma, incinme gibi durumlarda:
Bir yumurta sarısını bir çay kaşığı balla karıştırın ve bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyip incinmiş alana sürün.

Zona için:
Seyreltilmemiş elma sirkesine batırdığınız bir gazlı bezi günde dört ve gece boyunca da üç kez (eğer kaşıntı yüzünden uyuyamıyorsanız) zonalı bölgeye örtün. Bu tedavi ağrıyı beş on dakika içinde azaltır ve hastalığı da üç ila yedi günde geçirir.

Gece terlemelerini önlemek için:
Yatmadan önce teninizi elma sirkesiyle ovun.

Hafif yanıklarda:
Yanık yerleri yıkamak için elma sirkesine batırılmış gazlı bez kullanın. Ağrıyı azaltır ve iz kalmasını önler.

Varisleri geçirmek için:
Sabah akşam genişlemiş damarların bulunduğu alanları elma sirkesine batırılmış bir gazlı bezle yıkayın. Ayrıca iki çay kaşığı elma sirkesini bir bardak kaynatılmış ılık suya koyarak günde iki kez için. Genleşmiş damarlar genellikle bir aylık düzenli tedaviden sonra daralmaya başlar.

Kilo vermeye yardımcı olarak:
Her yemekten önce bir bardak kaynatılmış suya iki çay kaşığı elma sirkesi ekleyerek için.

Göz yaşarmasına karşı:
Bir bardak suya bir çay kaşığı elma sirkesi ve bir damla iyodin ekleyerek karıştırın. İki hafta süreyle her gün için; daha sonra iki ay süreyle haftada iki kere (örneğin salı ve perşembe günleri) için.

Eklem ağrılarının neden olduğu aksamalarda:
Her yemekten önce on çay kaşığı elma sirkesi için. Bu tedavi ağrılarınızı iki gün içinde yüzde yirmi oranında, beş gün sonra yüzde alle oranında azaltacak ve bir ay sonra tamamen ortadan kaldıracaktır.

Yüksek tansiyona karşı:
Bazı insanlarda sindirim sisteminde hidroklorik asit yetersizliğinden kaynaklanan yüksek tansiyon vardır. Bu rahatsızlığı etkili bir şekilde tedavi edebilmek için, et tüketimini azaltmak gerekir. Tansiyonda kayda değer bir düşme, her yemekten sonra bir ila üç çay kaşığı elma sirkesi alınarak sağlanabilir. Daha etkili olması için arada bir elma sirkesini bir çay kaşığı balla birlikte alabilirsiniz.

Share This