Benim yalnız ve güzel Gaz Cumhuriyetimin eylemcileri, devletten; devletin iktidarından; iktidarın polisinden; polisin şiddetinden; şiddetin biber gazı halinden nasıl korunacaksınız?

İşte size ev yapımı bir gaz maskesi tarifi.

Bu tarif instructables.com sitesinde yer alıyor. Occupy eylemleri için yapılmış ve (umarız) kullanılmış…

Maskeyi yapan kişi şuna benzer bir uyarı da koymuş:

Kifayetsiz muhterisin biber gazı, şakaya alınacak bir konu değildir. Yakar, acıtır, ağlatır. Solunum yollarında sorun yaşayan kişiler özellikle dikkatli olmalıdır. Ölüme neden olabilir (ki oldu da). Burada yapılışı öğretilen gaz maskesini hayati tehdit içeren durumlarda kullanmayın.

Maske yapımı

Kullanılacak malzeme

İki litrelik pet şişe (Buradaki gibi yeşil de olabilir, önemli olan şeffaf olsun ki etrafınızı görebilin)
– Bir adet ağız maskesi: N95 domuz gribi maskesi diye satılanlardan alın. Bunlar virüs, bakteri ve enzimlere karşı koruyucu olsun diye poliproplen dış ve iç katmanlardan oluşuyor, dolayısıyla partikül halinde dağılan biber gazından korunmak için çok daha iyi.
–  Seloteyp
–  Tel zımba

İşaretleyip kes

Önce pet şişeyi işaretleyin. Kesilecek kısmı gazlı kalemle çizin. Yüzünüze uyacak ölçüde olmasına dikkat edin. Şişenin dip tarafından geçen çizginin bir yerini sivri uçlu bir bıçakla delip keserek parçayı çıkarın.

Kenarları bantla

Yüzünüzü kesmesin diye şişenin kesik kenarlarını kapatmanız lazım. Bunun için kesik kısmı boydan boya tutkallayıp yumuşak bir kumaşla kaplayabilirsiniz ya da kesik kısmı seloteyple örtebilirsiniz. Kablo sardığımız siyah bantlardan kullanın, daha da iyisi kauçuk bant kullanabilirsiniz. Maskenin yüzünüze oturup oturmadığını deneyin, keskin bir kenar kalmasın, ağız kısmından nefes alıp alamadığınıza da bakın. Maske yüzünüze tam oturduğunda hafifçe içbükey olacaktır.

Yüz maskesini sök, şişeye yerleştir

Maskenin lastik tutamaçlarını sökün (ama atmayın). Şişeye yerleştirin.

Maskeyi tamamla

Yüz maskesinden çıkardığınız lastik bandı zımbayla şişenin kenarına tutturun.

İşte maskeniz hazır!

 

Share This