Aslında o kadar da depresyonda falan değilim, ama bir binanın damından atlamanın; saatte yüz seksen kilometre hızla giderken duvara çarpmanın ya da en sevdiğim şarapla birlikte yirmi tane uyku hapı almanın nasıl olacağını merak ediyorum. Uyku hapı almak mı yoksa boğulmak mı daha acısızdır diye düşünüyorum. Cesedimi kimin bulacağını merak ediyorum. Cenazemin nasıl olacağını, kimlerin geleceğini ve hatta ne giyeceklerini düşünüyorum.

İntihar etme düşünceleri asla hafife alınmamalıdır. Bu düşünceler çok ciddi bir depresyonun belirtisi olabilir. Bu tip düşünceleri olanlar en kısa zamanda profesyonel yardım almalıdırlar.

Kişinin ağır bir depresyon geçirmemesine rağmen intihar etmek hakkında düşünmesinin farklı nedenleri olabilir. Öncelikle, insanların kendi hayatlarının sonunu merak etmeleri doğal bir eğilimdir. Kişisel olarak ya da toplu halde insanları böyle bir tepki vermeye iten çeşitli sebepler vardır.

İşlerin yolunda gitmemesi ve tahammül edemeyeceğiniz bir noktaya gelmesi durumunda bir kaçış yolu olduğunu bilmek insanı rahatlatır. Bütün sorunlarınızın bir anda sona ereceğini düşünmek rahatlatıcıdır. Ancak bu geçici bir soruna kalıcı ve yanlış bir çözüm bulmak olur.

Başka bir olasılık ise intihar ederek intikam almaktır. Belki de, insanların arkanızdan üzüleceklerini ve yas tutacaklarını düşünmek sizi mutlu ediyordur. Bu düşüncelerin sizi mutlu etmesinin  nedeni, sevilmediğinize ve takdir edilmediğinize inanmanızdır. Öldüğünüzde sizin değerinizin farkına varacaklarını, siz olmadan hayatın ne kadar anlamsız olacağını anlayacaklarını düşünüyorsunuzdur.

Bu düşüncelere bir de güç faktörünü eklemeliyiz. İntihar etmeniz sizi seven insanları şok edecektir. Bu da kendinizi önemli ve kontrol sahibi hissetmenizi sağlayacaktır. Böylece, hayattayken elde edemediğiniz şeyleri ölerek elde edeceğinizi düşünmeye başlarsınız.

Yaşama odaklanın, ölüme değil. İntihar düşüncelerini aklınızdan çıkarmanın en etkili yolu hayatta çok başarılı olduğunuza dair hayaller kurmaktır. Size ilham verecek hedefler tespit edin ve bunları gerçekleştirebilmek için planlar yapın. Sizi intihar hayalleri kurmaya iten her ne olursa olsun (saçma bir merak ya da can sıkıntısı) zihniniz artık daha yapıcı işlerle meşgul olacaktır. Bazen bu düşüncelerin nedeni istediğiniz hayatı yaşayamıyor olmanızdır. Bir yalanı yaşadığınızı, kendiniz gibi davranmadığınızı düşünebilirsiniz. Bu durumda gerçek kişiliğinizi değil, oynadığınız yapmacık kişiliği ortadan kaldırın. Başka bir deyişle, yaşamak istediğiniz hayatı yaşayın ve olmak zorunda hissettiğiniz değil, olmak istediğiniz kişi olun.

Ölüm hayallerini yaratıcı bir şekilde kullanın. Pek çok kadim kültürde, ölüm sembolü aynı zamanda değişimi, dönüşümü ve yeni bir başlangıcı temsil eder. Belki de, benliğinizin artık ihtiyacınız olmayan yanlarından; suçluluk duygusu, yetersizlik, paranoya ve kendine acıma gibi olumsuz yanlarından sembolik olarak kurtulma zamanı gelmiştir. Kendiniz için bir ayin düzenleyin ve bu yararsız duyguları sonsuz yolculuklarına uğurlayın; böylece, güç, kendine güven, neşe ve cesaret gibi güzelliklere yer açılsın. İsterseniz bunu, olumsuz düşünce ve davranışlarından kurtulmak isteyen arkadaşlarınızla beraber de yapabilirsiniz. Hatta bu iş için yılbaşı gibi özel bir gün de seçebilirsiniz.

Eğer hâlâ kendi cenazenizin nasıl olacağını merak ediyorsanız, Mark Twain’in ünlü romanı Tom Sawyer’ın Maceraları’nda bu konunun anlatıldığı o harika bölümü okuyun.

İntihar hayallerinin ne kadar aptalca olduğunun farkına varın. İntihar, intikam almanın en aptalca yoludur. Neden dersiniz? Çünkü onlara günlerini göstermek istediğiniz insanlar sizi bir hafta sonra hatırlamayacak olan kişilerdir; öte yandan onları kendinizden mahrum bırakmak istediğiniz insanlar ise, yani sizi gerçekten sevenler ise, siz öldükten sonra bir ömür acı çekecek kişilerdir. İntihar etmek gerçekten de aptalcadır. İstediğinizin tam tersi bir etki yaratır.Üstelik, başka pek çok soruna da neden olabilir. Ya arabanızı son hızla boş olduğunu sandığınız bir binanın duvarına çarpıp sonuçta masum insanların ölümüne neden olursanız? Ya silahı ağzınıza dayar, tetiği çeker ama ıskalarsanız? Sakat kalabilir, muhtaç bir hayata mahkûm edebilirsiniz kendinizi.

İntiharın aileleri nasıl etkilediğini hâlâ anlayamadıysanız, intihar önleme hattını arayın ya da bulunduğunuz yerde mevcut ruhsal sağlık danışma hattını arayın. Bu konu hakkında yazılmış iyileştirici kitaplar da okuyabilirsiniz. Eminim ki bu kitaplar gözünüzü açacak ve intihar hayalleri, cazibesini kaybedecektir.

İntihar hayallerinize ağır bir yükün altında ezilmek, çaresizlik veya depresyon gibi semptomlar eşlik ediyorsa, lütfen hemen profesyonel birinden yardım isteyin.

 

Share This