Doğru-olamayacak-kadar-iyi dedikleri türden iki araştırmanın ortaya koyduğuna göre belki de gülmek hakikaten en iyi ilaç; özellikle de yanında bir parça çikolatayla.

Paris’te düzenlenen Avrupa Kardiyologlar Topluluğu konferansında açıklanan bulgulara göre çikolata ve kahkaha kalbe iyi geliyor.

Önceki araştırmalardan, stresin kan damarlarında büzüşmeye neden olduğunu bilen Maryland Tıp Fakültesi’nden bir grup araştırmacı olumlu duyguların tam tersi etki yapıp yapmadığını araştırdı.

Gönüllülerle denek grupları oluşturan Dr. Michael Miller ve meslektaşları katılımcılara önce Er Ryan’ı Kurtarmak filminin açılış bölümü izlettirdiler. Deneklerin kan damarlarında büzülme ve kan akışında yavaşlama görüldü. Ancak aynı gruba Ah Mary Vah Mary filminden parçalar izlettirildiğinde damarlarında bariz bir genişleme gözlendi.

İçten kahkahanın sağlıklı bir yaşamın önemli koşullarından olduğunu anlatan Dr. Miller “Kahkahalarla gülmenin kalbi ve kan damarlarını saran iç zar endotelyumda tıpkı aerobik egzersizin etkilerine benzeyen olağanüstü bir değişime sebep olduğunu tespit ettik” açıklamasını yaptı.  “Başka bir deyişle, her gün sebzelerinizi yiyin, egzersizinizi yapın ve göbeğinizi hoplata hoplata gülün.”

Cambridge Üniversitesi’nden başka bir araştırmacı ekipse bu listeye bir de çikolatayı ekliyor. Kakao oranı yüksek siyah çikolatanın antioksidanlarla dolu olduğunu, kan basıncını düşürmekten ensülin duyarlılığında hatırı sayılır bir artışa kadar sağlığımıza önemli katkıda bulunduğunu epeydir biliyorduk zaten. Ama Cambridge’li araştırmacılar bu faydalara bir ikramiye eklediler. British Medical Journal’da yayımlanan sonuçlara göre, düzenli çikolata tüketimi (sütlü ya da bitter olması fark etmiyor) kardiyovasküler riski üçte bir oranında azaltıyor.

Bununla birlikte araştırmacılar bu haberi koca bir dilim çikolatalı pastayı mideye indirerek kutlamamanın daha doğru olacağını da belirtiyorlar; özellikle de diyabetik ürünler de dâhil olmak üzere marketlerde satılan paketli keklerden uzak durmak elzem, içlerindeki çeşitli maddeler nedeniyle kalp hastalıklarına ve diğer sağlık sorunlarına davetiye çıkarıyor bu ürünler.

Bunun yerine şeker ilavesiz (kesinlikle tatlandırıcılı olanlardan uzak durun) ya da çok az şeker katılmış (şekerpancarlısını bulabiliyorsanız ne âlâ) çikolata yemeniz gerekiyor.

Kaynak:
https://www.huffingtonpost.com/2011/08/29/laughter-chocolate-heart-heatlh_n_940500.html?ref=mostpopular

Share This