Sonbahara girerken değişen hava koşulları bağışıklık sistemimizi de ister istemez sarsıyor. Soğuk algınlığı ve grip vakaları ufaktan kendini göstermeye başladı. Kendinizi grip salgınlarından korumak için biraz kış iksiri hazırlamaya ne dersiniz?

Kış iksiri

Bileşenler: İki üç diş sarımsak, 30 – 50 ml. kaynar su.

Hazırlanışı: Sarımsakları ince kıyın, üzerine kaynar suyu dökün ve bir iki saat beklettikten sonra süzün. En fazla iki gün buzdolabında bekletin.

Kullanımı: Günde bir iki kere her iki burun deliğinize iki üç damla damlatarak kullanın.

Okaliptüs yaprağı

Gripten korunmanın bir başka yolu her sabah bir okaliptüs yaprağı çiğnemek ve grip olan kişilerle bir aradayken ağzınızda (yanağınızla damağınızın arasında) bir okaliptüs yaprağı bulundurmaktır.

Pancar suyu

Her akşam taze sıkılmış ve yüzde üç oranında sirke ile karıştırılmış kırmızı pancar suyu ile gargara yapabilirsiniz.

Grip sırasında kullanılacak ilaçsız sağlık yöntemleri

Gripten korunmayı başaramayıp hastalığa yakalandığınız takdirde  aşağıdakileri yapabilirsiniz:

  1. Mümkün olduğu kadar sık limonlu çay  veya ahududu reçeli karıştırılmış sıcak çay veya ballı ılık süt (bir bardağa bir kahve kaşığı) için.
  2. Günde üç-dört kere burnunuza taze soğan suyuna batırılmış tampon koyun.
  3. Küçük bir kâseye soğan suyu sıkın ve günde üç kere birkaç dakika koklayın.
  4. Bir baş sarımsağı ince rendeleyin ve aynı miktarda balla karıştırın (en iyisi limon balı kullanmanızdır). Yatmadan önce bir yemek kaşığı yiyin ve biraz ılık su için.
  5. Bir soğanı rendeleyin, üzerine yarım litre kaynar süt dökün ve ılık bir yerde bekletin. Yarısını gece yatmadan önce, yarısını da sabah kalktığınızda ılıkken için.
  6. Bir bardak kaynar suyu iki yemek kaşığı kurutulmuş veya taze ağaççileğinin üzerine dökün. On ila on beş dakika bekleyin ve bir yemek kaşığı bal ekleyerek iyice karıştırın. Terlemeyi tetiklemesi için yatmadan önce için.
Share This