Arzu motivasyon için kilit noktadır, fakat kararlılığın
ve hedefini sürekli kovalamaya olan bağlılığın,
sana aradığın başarıyı yakalamanda imkan tanıyacaktır.
Mario Andretti

Hepimizin yaşadığı en önemli sorunların başında gelir motive olamamak!

İstediğim yerde olmayı, istediğimi almayı, istediğim şekilde olayları geliştirmeyi, istediğim kişi olmayı nasıl başaracağım? İsteklerimi sıralamaya koyduğumda arpa boyu yol ediyor.

Peki ya çözüm ne?

Çözüm ne maddi yetersizliklerim ne ailem ne de dışsalımda gelişen olay ve varlıklar. Çözüm benim. Evet gerçekten çözüm benim ama asıl zor olan beni harekete geçirmek. Bunun için içimde pek çok duyguyu iyi kontrol etmem gerekli. Söz konusu kontrol yöntemi ise konsantrasyon ve iyi güdülenmiş bir zihin.

İstediğim ben olabilmeye her yaklaştığımı sandığım anda yeni beni arzulayan istekler doğuyor. Bu süreci çok seviyorum.

İlk başta her şey gözünüze çok büyük gelebilir. İşin içine girdikçe iş bedeninizi, benliğinizi saracak, o devasa korkunçluk git gide küçülecek. İşler bittiğinde farkında bile olmayacaksınız.

Verimliliğinizi arttırmak için iyi motive olmuş bir size ihtiyaç var. İyi motive olmak için:

Amaçlarınızı netleştirin. Ne yapmak istediğinizi hiç üşenmeden ayrıntılarıyla yazın. Bu yazıya karşılaşacağınız zorlukları, mücadele yöntemlerinizi ve ulaştığınızda elde edeceğiniz getirileri eklemeyi unutmayın. Nereye gideceğinizi bilmiyorsanız, yürüdüğünüz yolun da bir anlamı yoktur.

Amaçlarınızı oluştururken ruhunuzu, beyninizi, öz suyunuzu beslemeyi düşünün. Fecaat uyandıracak şeyler ve kötü duygular üzerine amaç oluşturmayın.

Amaçlarınız çok büyükse ve sizi eziyorsa. Zamana ve sabra ihtiyacınız var demektir. Amaca ulaşmada ki eksiklikleri tamamlama gücünü üzerinizden hiç eksik etmeyin, yılmayın ve tamamlayın.

Yaptığınız işe tam anlamıyla konsantre olun. Konsantrasyon egzersizleri yapın. İnanın, basit ama çok etkili şeyler.

Başarılarınız için kendinizi ödüllendirin ama amacınıza olan en ufak sadakatsizliğinizi bile tolere etmeyin. Kendinizi acımasızca eleştirin.

Klasik müzik bu işin vazgeçilmez dostu. Özellikle Baroque dinlemeyi ihmal etmeyin.

Duruşunuza dikkat edin. Sürekli uyanık olun ve fiziksel görünüşün üzerinde bir farkındalık yaratın.

Sadece ama sadece kendinizi düşünmeye vakit ayırın. Bu süre, günde sadece on- on beş dakika bile olabilir.

Baktığınız yerleri görmeye, duyduklarınızı işitmeye, dokunduklarınızı daha sıcak hissetmeye özel bir çaba sarf edin. Unutmayın ki zihiniz çalıştıkça asla yorulmayan en kıymetli nimetinizdir.

Planlarınızı, size gerçekten inanan insanlarla paylaşın. Fazla kişiyle paylaşmayın zaten eyleme dönüştükçe paylaşmış olacaksınız.

Beyninize söz verin, onu sevin koruyun. Anne ya da baba sevgisiyle sarın kollayın. Nelere ihtiyaç duyduğunu anlamaya çalışın. Spor yapın, sağlıklı beslenin (biliyorum bunlar çok geniş kullanımlar ama önemi çok büyük olduğu için tekrarlıyorum)

Hayalinizi somutlaştırmaya başladığınızda kat ettiğiniz yola arada bir dönüp bakın ve yaratıcı imgelem yapın.

Zamanınızı boş şeylere harcamayın. Onlara harcadığınız enerji uğraştığınıza değecek şeylere ayırdığınız enerji kadardır.

Çalışırken sadece çalışın oynarken de sadece oynayın.

Benliğinize, kendinize verdiğiniz sözlere, doğru olduğuna inandığınız şeylere sadık kalın.

Yaptığınız her işi kusursuzca yapın; şu bir gerçektir ki, çok iyi bir biçimde tamamlanan küçük işler büyük işler için fırsat kapıları açar.

Unutmayın ki güç,
güç verenindir.

Share This