Prof. Mikhail Tombak
İyileşmeyecek Hastalık Yoktur

 

 

Kötü Hava Diye Bir Şey Yoktur

Araştırmalar üç kişiden birinin aniden değişen hava koşullarından olumsuz etkilendiğini ortaya koyuyor. Bilinmeyen nedenlerden ötürü bu durum kadınlarda erkeklere kıyasla iki kat daha sık görülür. Olağan belirtileri yorgunluk, bulantı, aşırı terleme, endişe ve migren ağrılarıdır.

Gerçekte hava durumunun kendisi herhangi bir zarar vermez, sadece var olan sağlık sorunlarımızın ortaya çıkmasına neden olur. Eğer metabolizma işlevlerimiz sağlıklı, dolaşım sistemimiz kan damarlarının hızla genleşip kasılmasına alışık, sinirlerimiz çelik gibi ve zihnimiz olumlu düşüncelerle doluysa hava durumu bize herhangi bir zarar veremez.

İşte size hava durumundaki değişikliklere karşı ne kadar duyarlı olduğunuzu belirlemek için bir test:

  1. Kendinizi huzursuz hissediyor musunuz?
  2. Sabahları aşırı terliyor musunuz?
  3. Sabahları kendinizi yorgun hissedip yataktan kalkmakta zorluk çekiyor musunuz?
  4. Havalar serinlediğinde kendinizi daha iyi hissediyor musunuz?
  5. Hava durumundaki değişiklikleri önceden hissediyor musunuz?

Eğer yalnızca bir soruya “evet” yanıtı verdiyseniz, hava durumundaki değişimlere karşı duyarlı değilsiniz. İki “evet” yanıtı telaşa kapılmanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Ama bu, aynı zamanda, “hava değişikliği duyarlılığını” önlemek için bazı adımlar atmanız gerektiği anlamına da gelir. Dört “evet” yanıtı ise hava değişimlerine duyarlılığınızın yüksek olduğunu ve ivedilikle önlem almanız gerektiğini gösterir.

Hava değişimlerine karşı direncinizi artırmak için sinir sisteminizin ve kan damarlarınızın dayanıklılığını artırmalısınız.

Aşağıdaki uygulamaları düzenli olarak yaparsanız, savunma mekanizmalarınız harekete geçer. Böylece, hava değişimlerinin sizi olumsuz etkilemesini önlemiş olursunuz.

Rahatlatıcı el masajı

Bu düzenli masaj uygulaması sinir sistemini rahatlatır, dolaşımı düzenler, görme duyunuzu iyileştirir ve yaşlanma sürecini yavaşlatır.

Rahatça oturun. Kaslarınızı rahatlatın. Özellikle de yüz kaslarınızı. Gözlerinizi kapatın. Okyanus, orman ya da dağ manzarası hayal edin. Burnunuzdan derin nefesler alın ve dudaklarınızı daire şeklinde açıp yavaş yavaş nefes verin. Kendinizi rahatlamış hissetmeye başladığınızda, sağ elinizin işaret ve başparmaklarını kullanarak sol elinizin serçe parmağına masaj yapmaya başlayın. Masajınızı sanki bir vidayı yerine takıyormuşsunuz gibi yapın. Sırayla bütün parmaklarınıza aynı şekilde masaj yapın. Ardından, aynı masajı diğer elinize de uygulayın. Bütün parmaklarınıza yaklaşık birer dakika süreyle masaj yapmalısınız.

Share This