Erkek arkadaşım verdiği hiçbir sözü tutmuyor ve sürekli yalan söylüyor. Öyle büyük, önemli şeyler de değil ve sadece bana da değil, herkese, en gereksiz zamanlarda bile yalan söylüyor. -KES- Mesela arabada gidiyoruz, telefon çalıyor, birkaç arkadaşı buluşmuşlar onu da çağırıyorlar. O da, “Birkaç saate kadar gelirim ben de” diyor. Ama o sırada biz arabadayız ve hafta sonu için şehir dışına çıkmaktayız; birkaç saat değil, birkaç  gün kadar gidemez oraya. Hiçbir sözüne güvenemiyorum. Yalancı olduğunu söyleyince de bunların yalan söylemek olmadığını iddia ediyor. Nedir bu? Hastalık mı?

CEVAP

Öncelikle bu kadar güvenilmez bir erkeği nasıl hayatına çektiğini sorgulamanda yarar var. Kendisini zorlayan bir durumla karşılaşmadığı halde bu kadar yalan söyleyen bir insan değersizlik duygusu içindedir. Onun için yalan söylemek “hayır” demekten daha kolaydır.

Eğer erkek arkadaşın da onaylarsa profesyonel bir destek almanızda yarar var. Uzman desteğiyle değerlilik duygusunu geliştirebilir, ilişkinizi güvenilir temellere oturtabilirsiniz. Bu arada dikkat edersen, “destek almanızda yarar var” dedim, yani senin de bakış açını gözden geçirmen gerekir.

Eğer erkek arkadaşın teklifini kabul etmezse, güven duyamadığın bir ilişki içinde kuşkuyla yaşamayı ya da yolunu değiştirmeyi seçebilirsin. Ama eğer sen de kendi değerlilik duygun üzerinde çalışmazsan emin ol ki yine benzer birini hayatına çekersin.

Share This