İnsan aşık olunca anlıyor; gökkuşağının başka renkleri de olduğunu, şarkıların bu kadar anlamlı, kelimelerin ise kifayetsiz kaldığını. Biliyorsun, duyuyorsun ama dokunamıyorsun, hissediyorsun uzakta bir yerlerde senin için atan bir kalp olduğunu. Dokunamamak, öpememek ve koklayamamak sana acı verse de buruk bir tat yüreğini ince, ince sızlatıyor, Kavurucu çöl ortasındaki vahadan geriye; dudağında belli belirsiz bir tebessüm, kalbinde bir çarpıntı kalıyor. İşte o an acılarla yaşamaktan keyif alıyorsun.

Aşk, iki bedenin tek ruha sahip olması, yaprak misali her bahar beraber açıp, her hazan beraber solmasıdır. Aşk, Mehlika Sultan’a aşık yedi genç gibi, sevgiliyi ararken, dipsiz kuyuda O mahpeykerin ay yüzünü görmek, Kaf dağının arkasında sesini duymak, yürek yangınını hissetmektir. Kays’ı Mecnunlaştıranın Leyla olduğunu, Leyla’yı uğruna çöllere düşülen kadın yapanın Mecnun olduğunu akıldan çıkarmadan sevebilmeli, maşuk ile hemhal olabilmelidir insan. Sonra sevdasından yok olup yanmalı, sevgilinin ruhunda hayat bulmalıdır aşık.

Aşk, hayat bizi sıkıntılara gark ettiğinde tek teselli kaynağımız, sıkıntılardan huzura kavuşturduğunda dingin denizlerdeki limanımız olabilmelidir. Nev baharda hazanı, yaz ayında kışı yaşasak da her mevsim başka güzeldir aşkla. Bulutlara sevda masalları ekip; aşk yağdırmalı, sevgimizi yüreğimizde demleyip, öyle sevmeliyiz. Gül kurusu akşamlarda kızıl havaları seyrederken körfezdeki dalgın suda maşukun gül cemalini görebilmeliyiz. Bir gün, bir uzak hatıra özlediğimizde o aşktan; kucağımızda güneş rengi bir yığın yapraktan başka bir hatıra kalmadığını görsek de, heyecan duyulacak bir aşkın mağduru olmanın gururunu yaşamalıyız. Salt böyle bir nedenle bile aşklarımızı kalbimize kurşun kalem ile değil, tükenmez kalem ile yazmalıyız silinmesin diye.

Ölümsüz aşk yolunda; ya aşk içinde harap olacağız ya da şevk içinde güleceğiz. Taş bağırda, sular dizde aşka yürüyeceğiz, dudaklarımızda şarkılar kalsa da.

Yardan öncesi olmasın diye O’nu severek hayata gözlerimizi açabilmeyi, sonrası olmasın diye onun ile son nefesi verebilmeyi istediğimiz vakit hüsn-ü aşkı bulacağız.

Share This