O benim en iyi arkadaşım; ama sevgilisinin onu terk ettiğini öğrendiğim zaman bundan mutlu oluyorum. Böyle düşündüğüm için biraz suçluluk duyuyorum ama elimde değil. İflas eden zenginleri, yürümeyen ilişkileri duymak beni mutlu ediyor.

 

Zaman zaman hepimiz kıskanırız ama siz başkalarının hatasından zevk alıyorsunuz. İnsanları rahatsız etmek için özel bir çaba harcamamakla beraber başlarına kötü bir şey geldiğinde bundan memnuniyet duyuyorsunuz.

Başkalarının başına kötü olaylar geldiğinde kendi hayatınız için mutlu oluyorsunuz. Herkesle rekabet içindesiniz çünkü başarınızı başkalarının başarılarıyla kıyaslıyorsunuz. Başka birinin hatası sizin için başarı demek.

Hayattaki yerinizi görerek mutlu olmak istediğinizde sizden daha kötü durumdaki insanlara bakıyorsunuz. Çevrenizdeki insanlardan daha iyi durumda olduğunuz sürece çok çalışmanıza gerek yok. Okyanustaki küçük balık olmaktansa denizdeki büyük balık olmayı tercih ediyorsunuz. Bu yüzden etrafınızda hep daha kötü durumda olan insanlar arıyorsunuz; böylece kendinizi ne kadar harika işler çıkarttığınıza ikna edebiliyorsunuz.

Dünyayı herkesin rekabet içinde olduğu bir yer olarak görüyorsunuz. Size göre dünyada belli miktarda şans ve şanssızlık var. Herkesin her istediğinin olmasının mümkün olamayacağına inanıyorsunuz: Ortalamalar kanunu der ki iyi şans herkese yetecek kadar çok değildir. Başka insanlar başarısız olduğunda, sizin için başarılı olma olasılığının arttığını düşünürsünüz. Birinin başına kötü bir şey geldiğinde, farkında olmadan rahatlarsınız çünkü ortalamalar kanununun kurbanı olmadığınızı düşünürsünüz.

Sizi heyecanlandıracak amaçlar edinin ve tutkuyla bunların peşine düşün. Başka insanları kıskanmanız kendi hayatınızın tatmin edici olmadığını gösterir. İnsanların çabalarının karşılığını aldıklarını görmek sizin başarılı olmadığınızı ve bu konuda yeterince çaba göstermediğinizi hatırlatır.

Hangi alanda çalışıyorsunuz? Yaptığınız iş ya da kariyeriniz sizi tatmin ediyor mu? Hem kişisel hem de mesleki yönden kendinizi geliştirme şansınız var mı? Başkalarının hayatında olumlu değişiklikler yapma imkanınız var mı? Gün içinde neler yapıyorsunuz? Bu sorulara hemen şimdi cevap verin. Daha sonra, başarılı olmanızın kesin olduğuna inanarak hayatta başarmak istediğiniz her şeyi yazın. Hangi kariyer sizi tatmin eder? Çevrenizde nasıl insanların olmasını istersiniz? Nerede yaşamak istersiniz? Mümkün olduğu kadar büyük düşünün.

Hayallerinizi ve amaçlarınızı bir kasete kaydedin veya bir deftere yazın. Yazdıklarınızı her gün kontrol edin. Bunu yapmak yeni amaçlarınız için motive olmanızı sağlar.

Hayatın bir aritmetik işlemi olmadığını fark edin. Çocukken size anlatılanların tersine, dünyadaki kaynaklar sınırlı değildir. Biri kazandığında herkes kazanır. Birinin zaferi herkesin zaferidir. Bir yüzücü olimpiyatlarda rekor kırdığında bu başkalarına daha iyisini yapma ilhamı verir; bir genetik bilimcisi DNA’nın yeni sırlarını keşfettiğinde insanlığın gelişmesine bir katkıda bulunur; bu konudaki bilgimiz artar.

On yedinci yüzyılda yaşamış ünlü İngiliz şair John Donne’un dediği gibi, “Hiçbir insan kendi başına bir ada değildir; her insan kıtanın bir parçasıdır… Herhangi bir insanın ölümü benden de bir parça götürür çünkü ben insanlığın bir parçasıyım ve çanlar kimin için çalarsa çalsın aslında benim için çalıyor.”

 

Share This