İngiltere’de bir televizyon kanalında yayınlanan bir programda ortaya çıkan bu gerçeğin epey sarsıcı telmihleri var.
Altı yaşındaki kız çocuklarına dijital ortamda değiştirilmiş kendilerine ait fotoğraflar gösteriliyor. Her çocuktan kendisinin ideal bedenini gösteren resmi seçmesi isteniyor. Çocukların yarısı, üç kat daha zayıf göründükleri resmi seçiyor; yani gerçek hallerinden üç kat daha ince oldukları resmi!

Cambridge Üniversitesi’nce yürütülen araştırmada kızlara seçimlerinin ardında yatan sebep soruluyor. Çoğunun cevabı aynı: “Daha ince olursam daha çok beğenilir, daha popüler olurum.” 

Araştırmada kendi imgesinin aşırı inceltilmiş halini seçen altı yaşındaki Saffron Davis’in annesine göre, sıfır beden mankenlere gösterilen ilgi normal kilodaki çocukları aşırı kilolu çocuklar haline getiriyor.

“Saffron evdeki dergilere bakıp bacaklarının kalın olduğunu söylüyor” diye açıklıyor annesi. “Kızları çok küçük yaşta kendilerinden şüpheye düşüren bir kültürde yaşıyoruz.”

Bu arada, kısa bir süre önce Lucy Davis adında beş yaşında bir kızın sağlık hizmetleri doktorları tarafından “sağlıksız kilolu” olarak sınıflandırıldığı belirtiliyor: Sebep de küçük kızın kilosunun, ideal beden kitle endeksi tablosunda kilosunun yaşına göre yüzde bir (% 1) daha fazla olması.

Share This