Annem, bugün altıncı çocuğuna doğum sancının ve de benim dünyaya göz açtığım günün otuz üçüncü yıl dönümü, aynı zamanda beni doğurduğun yaşımdayım.

Sana ve babama, ilk tohumumu attığınız için bu yılda tekrar teşekkür ediyorum.

Ailem, arkadaşlarım, dostlarım!

Şu an yaşam merdivenimin otuz üçüncü basamağındayım. İnişi, çıkışı, düzü, yokuşu olan, kuvvetlendiren, öğreten, ağlatan ve güldüren…Yani yaşama dair ne varsa yaşatan türünden bir yolculuktayım.

Üstelik yolun yarısı denilen basamağa iki yılım kaldı.Yok artık, yol bu kadar kısa olamaz. Çarp ikiye, olur yetmiş. Bu mu şimdi hepi topu. Bir yanlışlık var bu işte.

Daha dün gibiydi annemin beni tutup ilkokulun kapısına götürdüğü o ilk gün ve sıramdan kapıya doğru çaresizce annemi arayan ağlak bakışlarım.

Ve “otuzlu yaşlara daha çoook var nasılsa” dediğim zamanlar.

Onlar, yirmiler ve otuzlar… Nasıl da geçmiş bir çırpıda. Hayatın koşturmacısında. Bunları düşününce zamanın değerini daha bir iyi anlıyorum. İyi de oluyor hani. Kalan yaşamımın daha kaliteli ve verimli geçmesi adına referans oluyorlar bana.
 
Küçük yaşlarımdayken otuzlu yaşlar bile bana çok uzak ve fazla büyük gelirdi.

Kalıplaşmış genç-yaşlı kavramlarının öğretilerine inat ne örnekler varmışta çok sonra anlayacakmışım meğer.

Mesela;

“Altmışında aşık olanlar, dans edenler”
“Yetmişinde üniversite okuyanlar”
“Sekseninde tarlada çalışanlar”
“Yüz yaşında bisiklet kullananlar”
“Ruh yaşı neyse o enerji taşıyanlar”

Bu örneklere tanık olduğumdan beridir fizyolojik yaşların önemine hiç mi hiç bakmaz oldum. Çevremde bu ve benzeri insanlarla birlikteyken eğleniyor, doyum alıyor aynı zamanda besleniyorum.

Şimdi artık eskisi gibi korkmuyorum yaşlanmaktan, esirgemiyorum kendimi her yaşın güzelliğini tatmaktan.

Yeni yaşımın bana ne gibi deneyimler, kazanımlar getireceğini artık eskisi gibi sınırlamadan, hesap yapmadan seyrediyor olacağım.

Bugün itibariyle ruh yaşımın ilkelerine uyarak, geçmiş derslerden beslenerek, yeni adımlar atarak hoplaya zıplaya yürümeye devam ediyorum merdivenimden. Bir sonraki basamağa daha da umutla…

Nice güzel günlere!

İyi ki doğdum 🙂

Share This