Bu yazı 7 Nisan 2015 tarihinde kusbocek.blogspot.com.tr sitesinde yayınlanmış yazıdan alıntıdır.

Halihazırda iki romanın yazarı olan J.B. Morrisson aynı zamanda müzisyen. Müzik dünyası onu Jim Bob olarak tanıyor (The Doors solisti Jim Morrison ile olan isim benzerliğinden dolayı Jim Bob’u kullanıyormuş). 1960 doğumlu olan usta ingiliz müzisyen Jim Bob, Carter the Unstoppable Sex Machine (Carter USM) grubunun solisti. Carter USM ile Bob’un, 14 top 40 single’ı ve bir 1 numara albümü mevcut. Müzisyen yazarımızın pek çok solo albümü ve bir film senaryosu var. Daha detaylı bilgi için: https://en.wikipedia.org/wiki/Jim_Bob

Yazarın dilimize çevrilen ilk kitabı, “Frank Derrick ve Sıradışı Yaşamı”, oldukça sıradışı, eğlenceli, bazen de hüzünlü bir roman. Romanında çokça müzik dünyasına, dizilere, müzikallere ve özellikle sinema filmlerine gönderme yapılmış. Kitap boyunca referansı kaçırır mıyım diye korkmanıza gerek yok, çevirmeninin dipnotları sayesinde okur ustalıkla bilgilendiriliyor. Romanndaki betimlemelerin, başka eserler referans verilerek yapılması, bende keyifli bir etki bıraktı. Yeniden ve başka gözle izlemek istediğim film listem genişledi.

Romanın hikâyesini anlatan Frank Derrick, aynı zamanda romanın kahramanı. Frank, karısını kaybetmiş, kedisi Bill ile birlikte yaşayan, yaşlı bir adamdır. Evinde DVD izleyerek, hayır kurumundan işe yarar-yaramaz şeyler alarak vakit geçirir. Los Angeles’da yaşayan kızı ve torunu ile haberleşmek için kütüphanenin bilgisayarını kullanır. Eski bir punk rocker olan yegane dostu, kokuşmuş John’u, kaldığı huzur evinde ara sıra ziyaret eder. “Böyle şeyler işte”*

Kahramanımız Frank’in, sıradan görünen bir yaşamı olsa da renkli, eğlenceli bir iç dünyaya sahiptir ve yaşlı olma durumuna elli yaşından beri hiç alışamamıştır. Seksen birinci doğum gününde bir süt kamyonunun çarpması sonucu Frank’in ayağı incinir, kolu kırılır. Amerika’da yaşayan kızı ve torunu hayatlarının yoğunlukları nedeniyle Frank’i ziyarete gelemezler. Kızı Frank’e babasına yardımcı olması için birkaç aylığına bakım hemşiresi tutar.

Kelly Christmas, her pazartesi belli saatlerde Frank’e yardım eder. Frank’in yaşamını, hemşire Kelly ile değiştirecektir. Kelly’nin Frank ile geçireceği zamanın sonu vardır. Peki, sonra neler olacak?

Bu roman, hayata güzel, güneşli ve gerçekçi bir bakışla yaklaşıyor. Okura da eşsiz bir tat veriyor:

“… eski bir ‘Çıkış’ tabelası buldum. En azından insanlar nereden çıkaracaklarını bilecekler.”*

*Kitaptan ufak tefek alıntılardır.

Kitap hakkında bilgi almak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Share This