Kadınlar kötü hissetmekte hakikaten çok iyiler!

Araştırmalar kadınların kendi görüntüleriyle ilgili olarak çok sık negatif afirmasyon yaptıklarını ortaya koyuyor.  Buna göre bir kadın günde ortalama otuz altı kez kendi görünüşüyle ilgili tenkit edici sözler söylüyor.

Yaşları 35 ila 70 arasında değişen yüz kadınla yürütülen bir araştırmada, deneklerin her birine küçük bir klikır verilmiş. Kadınlardan, kendi görüntüleriyle ilgili kötü bir şey düşündüklerinde aleti tıklatıp düşünceyi bir kenara not etmeleri istenmiş. Kadınlar yüzleri ya da bedenleriyle ilgili negatif düşünceleri rapor ettiklerinde ortalama haftada 252 kez kötü düşünce ürettikleri ortaya çıkmış.

Araştırmaya katılan ünlü bir sunucu (günde 300 tık sahibi!) kötü düşüncelerin en güçlü olduğu anın sabah saatleri olduğunu belirtmiş. Makyaj yaptıktan sonra kafasındaki vıdıvıdıcının biraz sakinleşip sustuğunu ancak akşam yoğun ışıklar altında kaldığında tıklama sayısının da arttığını söylemiş.

Yine de bu araştırmanın, araştırmaya katılan kadınlara şöyle bir faydası olmuş: Negatif düşüncelerinin farkına varmışlar. Bu düşüncelerin hayatlarını nasıl etkilediğini görmüşler. Bedenlerini, yüzlerini güzel bulan kadınlar bile günde kaç kez aleti tıklattıklarını fark edince oldukça şaşırmışlar ve görüntüleri hakkında daha sık olumlu düşünce üretmeye başlamışlar.

Share This