Bugün birçoğumuzun dostluklarında (Kuraldışı dostluğu dahi olsa), ilişkilerinde yaşadığı sorunların en temel faktörlerinden birinin farkına vardım.

Bir ilişki içinde karşı taraf bilinçaltında sizi hala, karakterinizden dolayı (amazon dost, amazon anne, dost mistik vb.), geçmişte affedemediği, onayına ve sevgisine ihtiyaç duyduğu anne, baba, kardeş vb. birisinin yerine koyuyorsa, o ilişki içinde tüm iletişim kurallarına uysanız da, sevginizi beklentisiz, yargısız, suçlamasız verseniz de, o kişiye ulaşamıyor ve iletişim kuramıyorsunuz.    

Çünkü o kişinin kafasında siz hala, ya otorite olarak gördüğü babası yada bir zamanlar sevgisini alamadığı annesisiniz. 

Babası olarak gören, ağzınızdan çıkan her kelimeyi suçlama, yargılama olarak algılıyor ve direkt olarak geçmiş kızgınlık duyguları ile “Sen de öylesin, aynısını yapıyorsun. Herkes kendi hayatından sorumlu vb.” ifadeler ile karşı saldırıya geçiyor.

Halbuki eğitimler içinde ilk öğrendiğimiz “Kabul” idi. Teşekkür ile birlikte sunacağımız bir kabul ifadesi ve enerjisi. Bu bize en hızlı gelişme kapısını açan çok önemli bir fırsat.

Reddetmeden, tepki vermeden, rasyonalize etmeden evvel kabul et ve düşün.

Sizi annesi olarak gören bir diğeri ise sizin üzerinizde esasında annesini düzeltmeye, size karşı gelerek duygularını yıllardır sesini çıkaramadığı annesine ifade etmesinin mutluluğunu, ona karşı gelebilmenin gururunu yaşıyor içten içten. Sizse tüm bunlar sırasında ağzınızdan çıkan bir söze ya da   yapmış olduğunuz kişisel bir paylaşımınıza neden bu kadar tepki verdiklerini düşüne durun.

İnsanlar ile ilişkilerimiz gelişimimiz oranında sağlıklı ve mutlu. Suçluluk duygularımızı, öfkelerimizi, kızgınlık, nefret ve korkularımızı keşfetmediğimiz, geçmişimizden gerçek anlamda özgürleşmediğimiz ölçüde yakın ilişkilerimizde de sorunlar yaşıyoruz.

Yaşam okulu öğrencileri yada mezunları da olsak, duyguların dilini de öğrensek, farkındalıklar yaşıyoruz desek de, hala eğitimden eğitime koşsak da, eğer eleştirileri, geri bildirimleri kabul etmiyorsak ve en önemlisi öğrendiklerimizi uygulama yolunda adımlar atmıyorsak konuştuğumuz ile kalıyor ve yerimizde sayıyoruz.

Ve tüm bunlarla, sadece konuşan politikacılardan, içki muhabbetlerinde memleketi kurtaran insanlardan hiçbir farkımız kalmıyor.

O yüzden:

Geçmişini affet
Bedeninin ve duygularının dili ile iletişime geç
Korkularını keşfet
Eleştirileri kabul et
Tüm bunlarla egondan kurtul ve
SABIR İLE SEVGİ OLMA YOLUNDA EYLEME GEÇ

Bu kadar basit aslında. Hayatın özünün de basitliği gibi.
Çünkü aslında hayatı zor ve zaman zaman yaşanmaz kılan da İNSAN, yani BİZ.

Share This