Bir Divine Caroline yazarı mümkün olsa küçüklük haline söylemekten memnun olacağı bir liste yapmış.

Geride bıraktığım şunca yılda hayat hakkında, aşk hakkında ve kadın olmak hakkında epeyce değerli bilgi edindim. Hayatımdaki benden daha genç kadınlara (ailemdekilere ve arkadaş çevremdekilere) çok değerli bir zamanı boşa harcamamalarını sağlayabileceğini umduğum tavsiyelerim var. Ama yine de hepsi kendi yollarını kendileri bulacak ve muhtemelen epeyce bir zamanı boşa harcayacaklar.

Mümkün olsa, o zamanki bana şunları söylemek isterdim:

1 Düşündüğünden en az on kat daha güzelsin.
Şu anda güzelliğin hakkında ne düşünüyorsan bil ki çok daha güzelsin. Bana inanmıyor musun? Annene sor bakalım (büyükannene, teyzelerine sor) yirmi yaşındayken güzel olduğunu düşünüyor muymuş? Hayır diyecektir. O yaştaki bir fotoğrafını göstersin sana. Anladın mı şimdi ne demek istediğimi?

2 Taklit etmen gereken tek şey özgüven
Özgüvenin yoksa varmış gibi yap. Her yeni durumda gergin değilmişsin, sinirli değilmişsin gibi davran, korkmuyormuşsun gibi davran. Bunu birkaç kez yapınca taklit etmene –mış gibi yapmana gerek kalmayacak.

3 Resim yapmak, kayak yapmak ya da kendi işini kurmak gibi yeni bir şey mi denemek istiyorsun? Kitapçıya git ve o konuda on değişik kitap al.
Hepsini gözden geçir, hayati önemi olan noktaları sapta ve bunları iyice inceleyip araştır. Sonra da iki numaralı tavsiyeyi uygula.

4 Kaç yaşına geldiğinin hiç önemi yok dokuz yaşında bir kız olmanın neye benzediğini daima hatırla.
Özgürlük duygusunu hiç unutma. Öldüğün güne kadar genç kalacaksın.

5 İster yirmi yaşında ol ister altmış, maddi durumunu değiştirebilirsin.
Para işlerini tamamen başka birinin ellerine bırakma; ne kocana, ne ortağına ne de mali danışmanlara ya da bankerlere. Ekonomik özgürlüğün muhakkak  olsun. Bu, pek çok kötü durumu aşmana yardım eder. Kötü bir durumda olduğunu nereden mi bileceksin? Altıncı maddeye bak.

6 Karnında bir ağrı, göğsünde bir sızı varsa, vücudunda da virüs falan yoksa kötü bir durumdasın demektir.
Sen halini bilmezken karnın bilir. Bedenin her şeyi bilir. Karnındaki o ağrının sebebini bulmak için kendine biraz zaman tanı. İpuçlarını ne zamandır görüyorsun ama bir sebeple inanmak istemiyorsun. Arkadaşlarının tavsiyelerini duymazdan gelebilirsin, kendi düşüncelerini de; ama karnındaki ağrıyı yok sayamazsın. Ah, bu arada mideni içkiyle doldurmak onun sesini kesmesini sağlamayacak, hatırlatayım dedim.

7 Yeni biriyle tanıştığında -kadın ya da erkek- terbiyeli davranmıyorsa önce sabırlı ol.
Samimi bir şekilde sabır gösterdiğin halde hâlâ sana layık olduğun saygıyı göstermiyorsa bir an bile onunla durma, çek git. Peşinden gelirse polis çağır.

8 Yüzüne, boynuna, ellerine yaz kış her gün koruyucu krem sür.
Esmer tenli olman umurumda değil, sür şunu! Elli yaşına gelip de aynaya baktığında beni hatırlarsın. Daima aklında olsun, bedenin ruhunla doğrudan bağlantıdadır. Bedenine iyi bak. Egzersiz yap, dişlerini fırçala. Bedenine ruhunu incitebilecek hiçbir şey sokma; buna yanlış adamlar da dâhil.

9 Şayet yatakta bir adamla birlikteysen ve o, doğru adamsa:
… yani miden ağrımıyorsa, adam sana gülümsüyorsa, ismini biliyorsa, sarhoş değil ayıksa ve sen de ayıksan -Tanrı aşkına lütfen!- tadını çıkar. Ne kadar şişko olduğunu falan düşündüğü yok.

Share This