Kutsal Kitap

 Yaşam, iki fasikül,
İlki perde perde, tül tül,
Yanıyor usul usul, hem perde hem tül,
Ciltleniyor af ve kabul ile geçmiş denen ilk fasikül…

İkincisi ise boş bir günlük elimde,
Ruhumun arzuları gezindikçe dilimde,
An be an dökülüp, aktıkça yaşam selinde,
Cüz cüz yazılıp olacak kül,
Gelecek denen ikinci fasikül…

***

Şiirin hikayesi; Eskiden kutsal kitabımız, el emeği göz nuru ile hazırlanmış, dantelden örülmüş, özel bir kılıf içinde, yatak odalarının baş ucu duvarına asılırdı. Ve çok ender çıkarılırdı kılıfından, hatta dokunulması bile yasaktı.

Geçmişimi ”ilmek ilmek hayat” adlı yazımda yazdıktan sonra, büyük çözülmeler ve farkındalıklar yaşadım. O yazımdan sonra, iyi-kötü, acı-tatlı, büyük-küçük, geçmişimi oluşturan bütün yaşanmışlıklarım gerçek anlamını ve değerini buldu bende. Kutsal bir bilgi kitabı kadar değerli benim için artık geçmişim. Ve bende onu, sadece bilgiye ihtiyacım olduğunda açmak ve yararlanmak için ruhumun özenle hazırladığı bir kılıf içine yerleştirdim. Ruhumun başucuna astım. Geleceğim ise, şimdide farkındalıkla yazıp geleceği yaratmaya çalışacağım, sadece tarihlerden ibaret olan boş bir ajanda. Yazıp, yaratıp, yaşadıktan sonra kutsal bilgi kitabımın 2. fasikülünü oluşturacak.

Bu düşünceler beni gülümseterek salınırken zihnimde bir şiir olup aktılar birden. Dostlarla paylaşmalıyım bunu diye düşündüm.

Yeni yaşam ajandalarımız ruhumuzun ihtiyaçları ile dolsun…Hiç değilse bundan sonraki seçimlerimiz bilinçli olsun…

Share This