Hastalığın sebebini değil belirtisini ortadan kaldırmak anlayışına sahip Batı tıbbı için göz bozuklukları ancak gözlükle, lensle, lazerle giderilebilirken Tibetliler bu işi sadece egzersizle hallediyorlardı.

Tibetliler nesiller boyunca görme bozukluklarını düzeltmek, görüşlerini keskinleştirmek için doğal yöntemler kullandılar. Bu yöntemlerin en önemlisi, çağlar boyunca faydası kanıtlanmış bazı göz egzersizleriydi. Aşağıdaki şekil, Tibetli rahiplerin, bedenin optik sisteminde yer alan sinirleri ve kasları uyararak göz bozukluklarını düzelten egzersizler yapmakta kullandıkları bir desendir.

Göz kasları tıpkı fotoğraf makinesinin deklanşörü gibi odaklanır. Bu egzersizlerin amacı görüşü düzeltmek için göz kaslarını güçlendirmektir. Sabah akşam yapacağınız birkaç dakikalık egzersiz anında etkisini göstermeye başlar ve birkaç ay içinde de kesin sonucu alırsınız.

Egzersiz

Bu egzersizleri gözünüzde gözlük ya da lens olmadan yapmanız lazım. Her hareketi, oturur konumda ve otuz saniye boyunca yapın, düz karşıya bakın ve göz hareketleri sırasında başınızı değil sadece gözlerinizi oynatın.

1 Avuçlarınızın dip kısmıyla gözyuvarlarınızı kapatıp gözlerinizi dinlendirin. Göz kaslarınız gevşesin.
2 Gözlerinizi saat yönünde hareket ettirerek şeklin uç kısmındaki noktaları daire çizerek takip edin.
3 Bu hareketi saat yönünün aksi tarafına doğru da tekrarlayın.
4 Gözlerinizle saat 2-8 yönündeki noktalara bakarak çapraz çizgi üzerinde gidip gelin.
5 Bu hareketi saat 4-10 arasında gidip gelerek tekrarlayın.
6 Gözlerinizi kısa bir süre kırpıştırın ve yeniden avuçlarınızın dip kısmıyla gözyuvarlarınızı kapatıp kaslarınızı gevşeterek egzersizi bitirin.

Bu çalışmayı gözlerinizi zorlamamaya dikkat ederek dilediğiniz kadar yapabilirsiniz. Tedaviye başladıktan sonra gözlüklerinizi ya da lenslerinizi mümkün olduğu kadar az kullanmaya bakın. Bir süre sonra kullanmanıza hiç gerek kalmayacak.

Göz arkası kavisini biçimlendirme ve onarma süreci spesifik egzersiz gerektirir, aynı zamanda özellikle göz için elzem bir beslenme programına da ihtiyaç vardır. Tıpkı diğer bütün kaslar gibi göz kasları da gelişmek için egzersize ve besine ihtiyaç duyar.

Gözlerinizi korumak için hidrojenize edilmiş çoklu doymamış yağlardan (Trans yağ asitleri) uzak durun ve ilave selenyum kullanın.

Share This