Meraklı olmak enteresan bir durum. Bazen inanılmaz olumlu  olaylara, bazen de bir o kadar olumsuz olaylara sebep olabiliyor. Şöyle ki; iş hayatınızda çok meraklı olursanız, iş dünyasındaki yeni trendleri çok çabuk yakalar ve atı alıp Üsküdar’ ı herkesten önce geçersiniz. Ancak özel hayatta çok meraklı olursanız, insanların sizi görünce kaçıştığı bir dedikoducu olma olasılığınız yüzde yüz.

İnsanın başına ne gelirse ya meraktan, ya meraktan demişler. Merak ettiğimiz, karşı komşumuzun evinden gelen gürültünün, bağırtının nedeni ise bu merakımızın sonunda komşumuzun taciziyle ya da ters bir tepkisiyle karşılaşma ihtimalini tahmin edersiniz herhalde. Ama merak ettiğimiz rakiplerine açık ara fark atmış, yükselen bir şirketin iç işleyişinin nasıl yapılandığı ise bu merakın peşinden gitmekte ne kadar sınırları zorlarsanız, siz de rakiplerinize o derecede açık ara fark atabilirsiniz

Bu arada artık memleketim o kadar rahatladı ki, Haydar Dümen’e bile yüzlerce çok özel soru sorabiliyor aslanlar gibi. Normali yakalamaya çeyrek kaldı yani. Ama daha çok zaman var gibi.

Merak bazen sinir bozucu olabiliyor. Nasıl mı? Mesela bana hafta sonumun nasıl geçtiği sorulduğunda, bu davranışı çok nazik ve ilgili buluyorum. Ama hangi saatte, kiminle olduğumu sorduklarında, “e yok artık” diyorum içimden ve tatlı sert bir şekilde, bu soruya şöyle cevap veriyorum; “Neden?” İnanın, bu soru tüm hislerimi fazlasıyla anlatıyor.
Benzer rahatsızlık yaşayan herkese de tavsiye ederim.

Önemli olan neyi, neden merak ettiğinizin farkında olup, bunun sonuçlarına katlanacak güçte olmanız aslında. Sonuçlarını az çok tahmin edebilirsiniz mutlaka.

Eğer o tahmin ettiğiniz sonucu taşıyamayacaksanız, konu hakkında meraklı olmaya sakın devam etmeyin derim. Ama “hayır taşıyabilirim” diyorsanız, elbette devam edin.

Bu muhasebeyi mutlaka yapın ki, sonra ayılıp bayılmayın. Bazen de, “ne olacaksa olsun” mantığı ile hareket edilir ki bu biraz cengaverliğe girer. Ki, bence bu da çok riskli bir tutum. Siz bilirsiniz ama dediğim gibi, muhasebeyi iyi yapmalı.

Umarım bu kısacık yazımla, merak konusu üzerine düşünmenizi sağlayabilirim. Çünkü kimse, kimsenin canını, sırf kendini tatmin edebilmek adına sıkmasın istiyorum. Zira bu çok gereksiz. Yani böyle bir şeye hiç ihtiyacımız yok.

Ve cidden merakımdan soruyorum, insanlar kendilerini ilgilendirmeyen konuları neden bu kadar merak ederler?
 
 

Share This