“Stil” dendiğinde aklınıza ne geliyor?

Stil dendiğinde çoğu zaman insanların aklına moda gelir ama size hatırlatmak isterim ki stil, trend bir saç kesiminden, pahalı bir çantadan, ayakkabıdan, marka bir gömlekten ya da takım elbiseden çok daha fazlasıdır.

Stil kendini ifadedir. Stil kendini yansıtmaktır.

Stil bir bütündür, armonidir. Nasıl yürüdüğünüz, nasıl konuştuğunuz, nasıl giyindiğiniz, nasıl yediğiniz, kahve fincanınızı tutuşunuz, kullandığınız kelimeler, her şey ama her şey stilinizin bir parçasıdır. Aslında en basit tanımıyla stil sizin içinizin dışınıza yansımasıdır. Stiliniz düşüncelerinizi, duygularınızı, davranışlarınızı, ilgilerinizi ve değerlerinizi kapsar. Dışarıdan görünen her şey içinizin, iç dünyanızın bir yansımasıdır. Stiliniz sizin imzanızdır.

Son moda kıyafetlerle stil sahibi olunmaz. Pahalı giysilerle de stil sahibi olunmaz. Kendi gücünüzün ve özgünlüğünüzün farkına varıp, kendinizin en iyi versiyonunu dışarıya yansıtmakla gerçek bir stil sahibi olunur. Herkeste olan değil, size özgü olan güzellikleri bulmak ve bunları yansıtmaktır stil. Bununla birlikte kullandığınız parfüm, makyajınız, kıyafetleriniz, aksesuarlarınız, kullandığınız renkler, yürüyüşünüz, duruşunuz, saçınız, bakımınız bu bütünselliğin ifadesidir, yansımasıdır.

Geçtiğimiz sezon aldığınız ayakkabılar bu sene moda olmayabilir ama sitilinizi yansıtan her şey kalıcıdır.

Bir de son moda ile trend arasındaki farka bir bakalım. Son moda ile trend arasındaki en büyük fark süredir. Son moda olan her şey birkaç ay içerisinde popülaritesini kaybeder. Gelir ve geçer, ömrü çok kısadır. Birkaç sezon önceki kovboy çizmelerini düşünün ya da 80’li yıllarda son moda olan vatkalı ceketleri. Öte yandan trend uzun sürelidir ve trend olan her şey hayatın içindeki başka alanları ve yaşam tarzlarımızı da etkiler. Moda altı ay-bir yıl, trend beş yıl gibi bir süreyi kapsar. Bu nedenle gardırobunuzda son moda ürünlere yer vermek yerine trend olan ürünleri seçmeniz daha akıllıca olacaktır. Böylelikle kendi stilinizde trendleri takip edip, güncel olabilirsiniz hem de her sene gardırop yenilemek durumunda kalmaz ya da bir sene önce çok severek ve çok para harcayarak aldığınız, o sezon çok moda ve herkeste olan pantolonunuzdan üzülerek vazgeçmek durumunda kalmazsınız.

Hatırlayın lütfen; moda geçer, stil kalır.

Güneş olmazsanız yıldız olun ama gökteki ya da denizdeki en parlak yıldız siz olun! Işığınızı yansıtın…

Breton tarzı çizgili parçaları, marin trikolarla birleştirerek modern çizgiler yakalayabilirsiniz. Breton tarzında mavi, kırmızı ve beyaz hâkim. Bu trendin temelini çizgili parçalar oluşturuyor. Mavi beyaz marin parçaları günlük yaşantınızda kullanarak hem şık hem de spor olabilirsiniz. Bu parçalar zamansızdır. Yani 50’lerde de daha öncesinde de var olan marin çizgiler, bu yaz da var ve gelecekte de olacak.

Poşu tüm dünyada geçtiğimiz yıl son modaydı, bu yıl yok.

Gardıroplarınızda pek uzun ömürlü olmayacak parçalardan biri de  “ baggy boyfriend” jeanler

Bele ve omuza oturan gömleklerle yine vücuda tam oturan etek, ceket ve pantolon kalıpları uzun bir süredir bizlerle, olmaya da devam edecek bir giyim trendi.

Share This