David Lieberman
Anında Analiz

Gittiğimiz yönden yüzde yüz emin olmasam da, ısrarla hangi yöne doğru gitmemiz gerektiğini söylüyorum. Benim için, başkalarının benim nasıl düşündüğümü anlamalarını ve benim bakış açımdan bakmalarını sağlamak önemli. Başkaları için neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilirim ve söylediklerimi yapmazlarsa sinirlenirim.


Kontrol sahibi olmakla saygı görmeyi karıştırıyorsunuz. İnsanlar düşüncelerinize katılmazsa size saygı duymadıklarını düşünüyorsunuz. Bilinçaltınızdaki, yetersiz olduğunuza dair düşünceler sizi rahatsız ediyor. Bu duygular, hâkimiyet ve kontrol sahibi olma ihtiyacıyla açığa çıkıyor. Başka insanların hayatlarını kontrol etmeye çalışarak kendi hayatınızdaki çaresizlik duygusunu bastırmaya çalışıyorsunuz. Kontrol sahibi olmak istediğiniz için, daha üstün hissetmek amacıyla başkalarının moralini bozuyorsunuz. “Hiçbir şeyi doğru yapamıyorsun”, “Sana bunu böyle yapmamanı defalarca söylemedim mi?” veya “Bırak, bırak, ben yaparım!” gibi ifadeleri sık sık kullanıyor olmalısınız.

İnsanların kontrol delisi diye bahsettikleri kişilerden biri olabilirsiniz. Aslında, genel olarak hayatının bütün kontrolü kendi elinde olan, başarılı birisinizdir. Ancak, kişiliğinizin derinliklerinde her durumda güç sahibi olma ihtiyacı vardır. Başarılı biri bile olsanız hâlâ yetersizlik duygusu yaşıyorsunuzdur.

Özsaygınızı geliştirin. Yetersizlik ve çaresizlik duygularınızdan kurtulduğunuzda insanları kontrol etme ihtiyacınızdan da kurtulursunuz. Geçmişinizi gözden geçirin ve bugüne kadar kimlerin onayına saygı duyduğunuzu tespit edin. Hâlâ aileniz, öğretmenleriniz ve otorite durumundaki başkaları tarafından onaylanmaya ihtiyaç duyuyor musunuz? Peki ya şimdiki çevrenizde durum nasıl? Patronunuzdan, çalışma arkadaşlarınızdan ya da başkalarından övgü ve onay almak istiyor musunuz? Duymak istediğiniz övgü sözleri tam olarak nedir?
Bir senaryo yazın; sizin için önemli olan, değer verdiğiniz herkesin size, onlardan duymak istediğiniz sözleri söylediği bir senaryo olsun bu. Ne kadar akıllı olduğunuzu, ne kadar becerikli olduğunuzu, size ne kadar hayranlık duyduklarını söylesinler senaryonuzda. Sonra bu sözleri kaydedin ve her gün en az bir kez dinleyin. Kaydettiğiniz sözler mümkün olduğu kadar ikna edici ve etkileyici olsun. Bu kaydı çoğaltıp bir tane işyerinde, bir tane evde, bir tane de arabanızda bulundurun. Ne zaman ruhsal veya fiziksel enerjiniz azalmaya başlarsa, kaydı dinleyin. Kendinize saygınızı artıracak, böylelikle başkalarını kontrol etme ihtiyacı duymanıza engel olacaktır.

Liderlik becerilerinizi geliştirin ve daha yardımsever olun. Liderlik, hâkimiyet kurup kontrol sahibi olmak değildir. Bundan çok daha fazlasıdır. Başkalarıyla gerçekten ilgilenmektir; ihtiyaçlarını önemsemek, hem onların hem de grubun iyiliği için insanlara ilham vermektir. Eğitimli öğretmenlerle aileler çocukların özgürlüklerini kısıtlamanın iyi bir şey olmadığını bilirler; çocukların kendi başlarına karar verebilmelerini ister ve muhtemel sonuçları, elbette güvenlik sınırları içinde, kendilerinin görmelerine izin verirler.

Özgürlüğü kısıtlamanın iyi bir şey olmadığı konusunda sizin farklı bir görüşünüz varsa büyük liderlerin hayat hikâyelerini okuyun. Hepsinin gücü tutku ile birleştirdiklerini göreceksiniz. İnsanları tanımadan ne kendinizi ne de başkalarını kontrol edebilirsiniz. Çocuğunuz yoksa yeğeninizle bir gün geçirebilir, bir anaokulunda öğretmene yardımcı olarak birkaç saat harcayabilirsiniz. Bu, gözlerinizi açmakla kalmayıp, kontrol etme eğiliminizi çok daha güzel bir amaca; gerçek bir lider olmaya yönlendirmenizi sağlayacaktır.

Share This