Sürekli ilgi odağı olmak istiyorum. Öyle olamadığımda sinirleniyor ve sıkılıyorum. Neşeli biriyim ve insanların benimle ilgilenmelerine bayılıyorum. Bazen başkalarının dikkatini çekmek için, onaylanmak için ya da bana iltifat etsinler diye  uygunsuz davranışlarda bulunuyorum.

Dikkat çekme ihtiyacınız herkes tarafından tanınmak ve sevilmek isteğinizden ileri geliyor. Bu davranışın nedeni çocuklukta aranmalıdır. Çocukken sevilmemiş, ihmal edilmiş veya terk edilmiş olabilirsiniz.

Tanınmak ve ilgi çekmek için her şeyi yapmaya hazırsınız. İnsanlar size “soytarı” gibi bir lakap bile takmış olabilirler. İhtiyaç duyduğunuz ilgiyi elde edebilmek için gerçek kişiliğinizi geri plana atıyorsunuz. Herkes tarafından tanınıp sevildiğinizde gerçekte olduğunuzdan bambaşka bir insan olabilirsiniz.

Düşünceleriniz ciddiye alınmadığında hayal kırıklığı yaşıyor ve sinirleniyorsunuz. Düşünceleriniz sizin bir yansımanızdır ve dolayısıyla düşüncelerinizin ihmal edilmesi kendinizin ihmal edilmesi anlamına gelir.

Kendinize bir kahramanmışsınız gibi davranın. Kendinizi sevdiğinizde var olduğunuzu onaylatmak için başkalarının ilgisine ümitsizce ihtiyaç duymayacaksınız.

İhtiyaçlarınızı ve isteklerinizi tespit ederek bunları yerine getirmeye başlayın. Kendinizi dinlediğinizde ihtiyaçlarınızı dünyaya haykırmanıza gerek kalmayacak. Köpüklü bir banyo yapmak, göz diktiğiniz spor araba ile test sürüşüne çıkmak, gurmelik dersleri almak veya hayalinizdeki evin tasarımını yapmak gibi sadece kendi istediğiniz işleri yapın.

Görevini başarıyla tamamladıktan sonra aydan dönen astronot gibi kendinizi video kameraya kaydedin. Havaya girmenizi sağlayacak video kliplerle ses efektleri bulun ve kendiniz için büyük bir kutlama partisi düzenleyin. İsterseniz arkadaşlarınızı da çağırın. Bu sene doğum günü partisi yerine bunu yaptığınızı söyleyin. Bu düşünceyi beğeneceklerdir hatta onlar da kendileri için böyle bir parti vermek isteyeceklerdir. Parti için uçan balonlar alın, konfeti atın, odaya renkli bayraklar yerleştirin. Dilerseniz Rocky filminin müziğini çalın. Coşun! Bu arada birisi sizi filme çeksin ki daha sonra izleyip “Vay be! Ben neymişim!” diyebilesiniz.

Bir deftere hayatınızdaki önemli olayları yazın. Bu defteri hazırlarken, bir devlet başkanının ziyaret defteriymiş gibi özenli olun. Bebekliğinizden bugüne kadar çekilmiş bütün resimlerinizi ortaya çıkarın. Artık kendi tarihinizi kutlayabilirsiniz. Hayal gücünüzü çalıştırın. Bu deftere kendinizle ve geçmişinizle ilgili düşünebildiğiniz her şeyi ekleyin; ilkokulda yaptığınız resimler, aşk şiirleriniz, güzel taşlar, deniz kabukları, futbolcu kartları, konser biletleri, üniversitenizin yaka iğnesi ve saire… Defterin dışını size gurur verecek şekilde süsleyin. Geçmişinizde takılıp kalmayın; deftere amaçlarınızı ve hayallerinizi temsil eden resimler de koyun. Amaçlarınızla hayalleriniz sizi özel ve seçkin biri yapar.

Bir alternatif ya da deftere ilave olarak bir kaset doldurun; fonda ilham verici bir müzik olsun, bu kasette yaşadığınız en heyecan verici, en eğlenceli olayları anlatın. Kendinize hak ettiğiniz ilgiyi gösterin. Böylece başkalarının ilgisine ihtiyaç duymayacaksınız.

Share This