David Lieberman
Anında Analiz

Benim için hayatta her şey ölüm kalım meselesi. Yaptığım her şeyde başarılı olma ihtiyacı duyuyorum. Hayattaki her şeyi ya siyah ya da beyaz görüyorum; ya başarılıyımdır ya da başarısız. Kazandığımda dünyalar benim oluyor ama kaybettiğimde dünya başıma yıkılıyor.

Sağlıklı bir rekabet hissi kötü bir şey değildir. Ama elinden gelenin en iyisini istemekle kazanmaya ihtiyaç duymak arasında önemli bir fark vardır. Kendinize ve başkalarına bir şey kanıtlama ihtiyacı duyuyorsunuzdur. Kazanmak için her şeyi yaparsınız çünkü onaylanmak sizin için en önemli ihtiyaçtır. Sürekli olarak kendi değerinizi sorgularsınız ve kendinize saygı duymak için başkalarının onayıyla takdirine gereksiniminiz olur.

Önemli biri olmak için müthiş şeyler başarmanız gerektiğine inanırsınız. Kendinizi başarılarınız ve başarısızlıklarınızla özdeşleştirirsiniz. Bir tenis maçını kazandığınızda kendinizi harika hisseder, kaybettiğinizde ise dünyanın başınıza yıkıldığını düşünürsünüz. Her mücadele ile birlikte kendinize saygınız ya artar ya da azalır.

Her zaman haklı olmak istersiniz. Hatalı olduğunuz açıkça belli olsa bile bunu kabul etmek istemezsiniz. Kararlarınızı ya da düşüncelerinizi sorgulamaya cesaret edemezsiniz ve iddia ettiğiniz şeyi, yanlış olduğunu anlasanız bile sonuna kadar savunursunuz. Kendinizden emin olamadığınızda daha da inatçı olursunuz. Bu kendinizi ikna etmenin bilinçsiz bir yoludur.

Başkalarının sizi sadece başarılarınızla değerlendirdiğine inanır ve kendinizi bu şekilde kanıtlamaya çalışırsınız. Rekabete girmekten hoşlanmakla kalmayıp insanlara akıl vermeye de bayılırsınız. İnsanlar söylediklerinizi yapmadıklarında ise üzülürsünüz. Kendinize saygınız başkalarının size verdikleri değere bağlıdır. Eğer düşüncelerinizi reddederlerse kendinizi reddedilmiş hissedersiniz. İşte bu yüzden yaşça büyük insanlar tecrübelerini paylaşmaktan hoşlanırlar. Bazıları için bu, ellerinde kalan en önemli şeydir; bu şekilde dünyaya değerli olduklarını kanıtladıklarını düşünürler.

Takım çalışması gerektiren etkinliklere katılın. İnsanlarla belli bir amaç için ortaklaşa çalışmak harika bir deneyimdir. İşbirliğinin ne olduğunu öğrenmek için hem rekabet içeren hem de rekabeti dışlayan etkinliklere katılın. Pek çok spor, takım oyununu gerektirir. Takımın oyuncuları kazanmak istiyorlarsa sadece kendileri için değil bütün takım için de oynamalıdırlar. Futbol oynadığınızı düşünelim. Diyelim ki top sizde ve uzun mesafeden kaleye yollayacaksınız. Uzun bir atış yapmaktansa kaleye daha yakın konumda olan arkadaşınıza pas atarsanız takımınızın gol atma olasılığı artar.

İşbirliği becerilerinizi geliştirecek, rekabet unsurları içermeyen sporlar da vardır. Kulüplere veya komitelere katılabilirsiniz. Peki ya çevrenizi güzelleştirme kampanyalarına katılmaya ne dersiniz? Böyle etkinliklere katılanlar bireysel zaferler değil, çevrelerini güzelleştirmenin mutluluğunu yaşarlar. Çevrenize, gönüllülerin yardımıyla inşa edilen bir okulun yapımında çalışarak katkıda bulunabilirsiniz. Bunun gibi sayısız fırsat vardır ve gönüllülere her zaman ihtiyaç duyulur.

Uzmanlık alanınızın dışına çıkın. Kendine güven ve kendine değer vermek farklı şeylerdir. Kendinize duyduğunuz güvenin temelinde belli alanlardaki becerileriniz yatar. Kendinize verdiğiniz değeri ise siz tespit edersiniz. Bir konuda başarısız olmak sizi değersiz yapmaz. Herkesin başarılı olduğu bir konu vardır ama kendinizi başarılarınızla özdeşleştiriyorsanız ciddi bir sorun söz konusu demektir. Siz başarılarınızdan daha fazlasısınız.

Hemen bugün hakkında hiçbir şey bilmediğiniz ya da oldukça yabancı olduğunuz bir uğraşla ilgilenin. Başarılı olup olmadığınıza aldırmaksızın, sonuna kadar bu işi sürdüreceğinize söz verin. Mükemmel olmayı değil, sadece öğrenmeyi amaç edinin. Bu alanda beceri kazanır kazanmaz, çok çaba göstermeyi gerektirecek başka bir uğraşa başlayın ki öğrenme süreciniz sürekli olsun.

Yaptıklarınızın amacının sadece öğrenmek olduğunu pekiştirmek için bir ödül ve ceza sistemi uygulayabilirsiniz. İlerlemenizi takip edebilmek için uğraştığınız alandaki becerilerinizle ilgili bir tablo hazırlayın ve her başarı için kendinizi ödüllendirin. Ama kendinize karşı tamamen dürüst olmalısınız. Mükemmellik için çabaladığınızı fark ederseniz hemen bu çabaya bir son verin.

Share This