Dikkatimi toplamakta güçlük çekiyorum. Aynı cümleyi tekrar tekrar okuyorum. Dalgın olduğum için karşımdakinden söylediklerini tekrarlamasını istiyorum. Bir cümlenin ortasındayken ne söyleyeceğimi bilemiyor, ne hakkında konuştuğumu unutuyorum. Çok çabuk sıkılıyorum; hatta eskiden çok zevkli bulduğum şeyler bile bana artık sıkıcı geliyor.

Hayat kalitemizi belirleyenin dikkatimizin düzeyi olduğu söylenir. Mutluluk ve başarımız enerjimizi doğru şekilde kullanmamıza bağlıdır. Sorununuz dikkatinizi kontrol edememenizden kaynaklanıyor. Aklınızdan bir sürü düşünce geçtiği için dikkatinizi tek bir konuya veremiyorsunuz.

Dikkati bozan etkenler iki çeşittir. Birisi iç kaynaklı, diğeri ise dış kaynaklıdır ve ikisi de birbirini besler. Dış kaynaklı olanı bir kerede pek çok şeyi yapmak istemenizden ileri gelmektedir. Sıra tek bir şey yapmaya geldiğinde o kadar çabuk sıkılırsınız ve dikkatiniz o kadar kolayca dağılır ki, elinizdeki işin sonunu getiremezsiniz. Zihninizi aynı anda pek çok şey düşünecek şekilde eğitmişsinizdir. Dikkatinizi bozan iç kaynaklı etkenler ise endişe ve üzüntülerinizden ileri gelir. Olumsuz duygularınızdan kurtulamadığınız için yeni bilgileri öğrenemiyorsunuzdur.

Kendi dünyanıza sağlıklı bir bakış açısından da bakamıyorsunuzdur. Hayatınızdaki her durumu gözünüzde büyütürsünüz. Küçük olayları bile hayatınızın merkezi haline getiriyorsunuz. Belki de çok yaratıcı birisiniz. Belki de bu nedenle dikkatinizi uzun süre koruyamıyorsunuz. Problemleriniz de dâhil olmak üzere hayatınızdaki her şeyi olduğundan daha büyük, daha parlak, daha renkli ve daha yakından görüyorsunuz. İnsanlar olaylara belli bir mesafeden yaklaşırken sizin için her olay heyecan verici. Bu durumda dikkatinizi bir kerede tek bir şeye verememenizde şaşılacak bir şey yok.

Tek bir görev üstlenin ve bunu tamamlayın. Ne kadar çok şey yaparsanız o kadar yetenekli olduğunuz yanlışından kurtulun; aksine sizin ihtiyacınız olan şey bir kerede tek bir işi üstlenmek ve bütün enerjinizi sadece o işe vermektir. Her ne kadar gerçekten yetenekli insanların pek çok alanda başarılı oldukları doğruysa da, bu ne yeteneğin tek işaretidir ne de diğer işaretlerden daha önemlidir.

Bu alıştırmayı ilk kez yapacağınız zaman bir gün içinde ya da daha kısa bir sürede tamamlanacak bir iş bulun. Bir kuş yuvası veya kütüphane yapmanızı ya da beş farklı yemekten oluşan bir akşam yemeği hazırlamanızı tavsiye ederim. Yaptığınız ne olursa olsun, görüp hissedebileceğiniz (veya yiyebileceğiniz) ve bitirmiş olmaktan memnuniyet duyacağınız bir şey olmalı. Dikkatinizin dağılmaması için yapacağınız işi mümkün olduğu kadar basit hale getirin. İşi üç bölüme ayıralım ve bunun için film yapımında geçen terimleri kullanalım: Yapım öncesi (kuş yuvasının ölçülerini almak, yemek tariflerini bulmak ya da malzemeleri hazırlamak), üretim (ağaç kesmek ve tahta parçalarını bir araya getirmek, eti kuşbaşı doğramak ve sote etmek) ve üretim sonrası (kuş yuvasını bir ağaca yerleştirmek, yemekleri masaya getirmek.)

Böyle bir işi tamamladığınızda bir ay ya da daha fazla sürecek başka bir işe başlayabilirsiniz. Bu arada, ilham almak için hayatlarını tıbba ya da bilme adamış Nobel ödüllü ünlülerin hayat hikâyelerini de okuyabilirsiniz.

Gerçekten severek yapabileceğiniz bir işin sorumluluğunu alın ve kendinizi bu işe adayın. Zihninizi sakin olmaya zorlayamazsınız. Bu, birine sakin olması için bağırmaya benzer. Zihniniz ancak dikkatinizi bir işe yoğunlaştırdığınız zaman sakindir. İşte bu yüzden hobi edinmek sizin için oldukça yararlıdır. Bir hobiyle ilgilenirken kendinizi sakin olmak için zorlamanıza gerek kalmaz. Gerçekten ilgi duyduğunuz bir iş yaptığınız için sakinsinizdir. Enerjinizi ve dikkatinizi verdiğiniz işe yönelttiğiniz için iç ya da dış kaynaklı olaylar dikkatinizi dağıtmaz. Hatta zamanın nasıl geçtiğini bile fark etmezsiniz. Böyle bir durumda daha yaratıcı olur, olayları daha iyi kavrar ve huzur bulursunuz.

Gerçekten ilgi duyduğunuz, tutkun olduğunuz bir şey var mı? Eğer yoksa mutlaka kendinizi tamamen kaybedeceğiniz, içinde eriyip gideceğiniz bir faaliyet ya da bir uğraş bulmalısınız. Resim yapabilir, şarkı söyleyebilir, koşabilir, paraşütle atlayabilir ya da bir arama kurtarma ekibine katılabilirsiniz.

Farklı ruhsal ve zihinsel disiplinleri keşfedin. Farkındalık durumunuzu belirli bir amaç uğruna değiştirmeyi öğrenmekte büyük bir kazanç vardır. Meditasyon ya da kendi kendine hipnoz gibi teknikleri öğrenin. Böylece daha geniş bir bakış açısına sahip olacak, dikkatinizi ve ruhsal enerjinizi istediğiniz alanlara yönlendirebileceksiniz.

Share This