David Lieberman
Anında Analiz

 

Bir toplantıdayım ve harika bir fikrim var ama içimdeki bir şey fikrimi söylememi engelliyor. Bir an dışa dönük ve heyecanlıyken hemen ardından içedönük ve utangaç oluyorum. Bazen riske girebilirken bazen çok tedbirli davranıyorum; bazen bir lider konumundayken bazen sadece birilerini takip ediyorum. Bir bukalemun gibi ortama ayak uyduruyor, çevremdeki insanlara göre  davranıyorum. Kendim olamıyorum. Bazen, artık kim olduğumu bile bilmediğimi düşünüyorum.

Davranış biçiminde ısrarlı ve sürekli bir şekilde değişiklik yapmak eksik benlik imajının göstergesidir. Bu kolayca çekingenliğe götürür sizi. Gerçekten tanıdıklarında insanların sizi sevmeyeceklerinden korkuyorsunuz. Olduğunuzdan farklı davranarak insanların sizi tanımalarını engelliyorsunuz.

Övülmeyi ve takdir edilmeyi istediğiniz için bunları elde edecek şekilde davranıyorsunuz. Buna karşılık insanlarla aranıza mesafe koymak da istiyorsunuz. Hem başkaları tarafından sevilmeyi isteyip hem de ilgi odağı olmayı istemiyorsunuz. Çok fazla ilgi sizi rahatsız ediyor; sizin istediğiniz şey insanların arasına karışmak. En tutarlı insanlar kendilerine güvenen kişilerdir. Davranışlarımızın temelinde başkalarının onayını almak olmamalıdır. Kendinize güvenmediğiniz için karşılaştığınız her kişinin övgü ve takdirini kazanmayı istiyorsunuz.

Tartışma becerilerinizi geliştirin ve düşüncelerinize sahip çıkın. Başkalarının karşı olduğu bir fikri savunmak ilk bakışta korkutucu gelebilir ama bu en gerekli becerilerden biridir; size çok şey kazandırır. İki insanın birbirleriyle ne kadar uyumlu olduklarının bir önemi yoktur, her konuda anlaşacak değiller; şayet her konuda anlaşıyorlarsa ortada bir sorun var demektir. Hepimiz birbirimizden farklıyız hem buna sevinmeliyiz. Hepimiz aynı olsaydık hayat çok sıkıcı olurdu. Farklı fikirlerde olmak birbirini sevmemek değildir. İnsanlar farklı fikirlerde olup yine de iyi arkadaş olabilir, birbirlerini sevebilir ve saygı duyabilirler. Kimse bir konuda en iyiyi bildiğini söyleyemez. Kendi görüşünüzü bildirmeye en az bir diğerinin hakkı olduğu kadar hakkınız var.

O halde, fikrinizi etkili bir şekilde ifade etmenin yollarını öğrenin. Toplum içinde konuşma becerilerinizi geliştirmek için eğitimlere, seminerlere katılın. Samimi bir ortamda tartışabilir, fikirlerinizi savunabilir ve değerli tavsiyeler alabilirsiniz. Evde, işte veya başka bir sosyal ortamda birinin düşüncelerini kendinizin düşünceleriymiş gibi savunabilirsiniz. Bir toplantıda, söylemeye çekindiğiniz fikrinizi not alın ve ilgili birimin müdürüne verin. Fikirlerinize sahip çıkın ki, insanların içinde gururla yürüyebilesiniz.

Bir oyunculuk kursuna veya tiyatro grubuna katılın. Eğer ilgi odağı olmaktan kaçınıyorsanız, kendinize güvenmek için ihtiyaç duyduğunuz şey belki de budur. Yetişkinler için oyunculuk eğitimi veren bir kursa veya bir tiyatro grubuna katılın. Bu, gerçek kişiliğinizi bulmak için benzersiz bir fırsattır. Farklı karakterleri canlandırarak kendinizi ve oynadığınız karaktere ne kattığınızı daha iyi anlayabilirsiniz.

Yine aynı bağlamda yararlanabileceğiniz başka bir alıştırma da, bir ergen gibi davranmaktır. Ergenlik yılları hepimizin asi olduğu zamanlardır. Belki hırçın biriydiniz, belki değildiniz. Başkalarından farklı olmanın; en azından otorite konumundakilerinden farklı davranmanın nasıl bir şey olduğunu görün. Bir yetişkin olarak bu duyguların sizi güçlendirmesini sağlayın.

Share This