David Lieberman
Anında Analiz

 

Her zaman her yere geç kalıyorum. Asla dakik olamıyorum. Ne kadar çaba gösterirsem göstereyim, yol ne kadar açık olursa olsun ve evden ne kadar erken çıkarsam çıkayım sonuçta geç kalıyorum. Saatimi on dakika ileri almak gibi küçük hilelere de başvuruyorum ama sonuçta mutlaka on dakika geç kalıyorum.

Sürekli geç kalmanın bilinçaltında duran bir ya da daha fazla nedeni vardır. Kontrol sahibi olduğunuzu hissetmeye ihtiyaç duyuyorsunuzdur. Başkalarını bekletmek kendinizi güçlü hissetmenizi sağlıyordur. Birilerini bekletmek onların size bağımlı olduklarını düşünmenizi sağlıyordur. Bir şeyleri kontrol etmeyi o kadar ümitsizce istersiniz ki, bir toplantıya veya akşam yemeğine geç kalmayı göze alırsınız. Gitmeniz gereken yere zamanında ya da erken varmayı başkalarına uymak olarak algıladığınız için bunu küçük düşürücü bir şey sanıyor olabilirsiniz.

Başka bir neden ise saygıdır. Kendinize saygınız azsa, bu durumda geç kaldığınız için kaba ve düşüncesiz biri olarak nitelendirilmeye aldırış etmezsiniz. Buluşacağınız kişiye saygınız azsa, o zaman da onu bekletiyor olmanıza aldırış etmezsiniz.

Geç kalarak insanlara ne kadar önemli olduğunuz ve zamanınızın onlarınkinden daha değerli olduğu mesajını veriyor olabilirsiniz. Buluşacağınız kişiye kızgın ya da içerlemiş olmanız da geç kalmanıza neden olabilir. Sevmediğiniz, kıskandığınız ya da kırıldığınız için buluşacağınız kişiyi bekletiyorsunuzdur.

Son olarak, geç kalmanın yol açtığı fizyolojik sonuçlardan da hoşlanıyor olabilirsiniz. Zamana karşı yarışmanın yarattığı adrenalin hoşunuza gidiyor olabilir. Eğer öyleyse, kumar oynamak, paraşütle atlamak gibi heyecan veren etkinliklerden hoşlanıyorsunuzdur. Heyecan aramanız tehlikeli bir şekilde araba kullanmanıza neden olduğu için dikkatsiz biri olarak tanınıyor da olabilirsiniz.

Küçük işleri tamamlamak için sorumluluk alın, bunları başarıyla tamamlayın ve yolunuza devam edin. Başarısız olduğumuzda kendimize güvenimiz azalır ve büyük sorumluluklar almak istemeyiz. Yine de, kontrol sahibi olmayı ister ve bunun için bir toplantıya geç kalmayı göze alırız. Başarabileceğinizi bildiğiniz işleri yaparak bu eğilimin kökenine saldırın. Arabanızı yıkayabilir, bir kalite kontrol işleminin ön safhasını düzenleyebilir, on dakika koşabilir, bir arkadaşınız için hediye alıp paketleyebilir, köpeği yürüyüşe çıkartabilir ya da yatağınızı toplayabilirsiniz. Sonra da gün boyunca başarıyla tamamladığınız işleri düşünüp kendinizi tebrik edin.

Zamanla daha büyük sorumluluklar almalısınız. Arabanın şanzımanını değiştirebilir, departmanın bütçesini düzenleyebilir, on kilometrelik bir yarışa katılabilirsiniz. Sadece kontrol sahibi olmanın değil, aynı zamanda üretken olmanın tadını çıkarın. Eğer sorumluluklarınız büyük ise ve endişelenmenize neden oluyorlarsa, onları küçük parçalara bölün. Böylece üstesinden gelmeniz kolaylaşır.

İnsanlara duyduğunuz öfke ile yüzleşin. Belki de duygularınızı bastırdığınız için sürekli öfkelisiniz ve bunun farkında bile değilsiniz. Ancak, eğer insanları sürekli bekletiyorsanız, bu pasif saldırgan bir davranıştır.
Öncelikle, öfkelenmenin normal olduğunu kabul edin. Kime ve neden öfkelendiğinizi bilmeseniz bile bunda yanlış bir şey yoktur. Beklettiğiniz insanlara kızgın olabilirsiniz ya da belki de size hoşlanmadığınız birini anımsatıyorlardır belki de sebep bunların ikisi de değildir. Sebep ne olursa olsun, öfkenizi boşaltmalısınız ki, birikip sizi hasta etmesin ya da günün birinde aniden öfke ile patlamayasınız. Yumruklamak için bir kum torbası veya tekmelemek için bir ağaç ya da öfkenizi boşaltacağınız herhangi bir şey bulun. İhtiyaç duydukça yapın bunu. İlk başta aptalca görünebilir ama işe yarar. Hepsinden önemlisi, öfkenizi çevrenizdeki insanlar yerine nesnelerden çıkarmanız çok daha mantıklıdır.

Kendi zamanınıza olduğu kadar başkalarının zamanına da saygı gösterin. Bir toplantının geç kalan biri yüzünden geç başlaması, geç kalan kişi de dâhil, herkes için bir kayıptır. Programın sıkışmasına ya da toplantının verimli geçmemesine neden olabilir. Kendinize saygı duymadan başkalarına ve başkalarına saygı duymadan da kendinize saygı duyamazsınız. Bu ikisi iç içedir.

Takım arkadaşlarınız için ne kadar önemli olduğunuzun ve davranışlarınızın onları ne kadar etkilediğinin farkına varın. Geç kalmanızdan ne kadar etkilendiklerini sorun. Onları ne kadar olumsuz etkilediğinizi anladığınızda artık geç kalmak istemeyecek ve planlarınızı yetişmeniz gereken yere zamanında varacak şekilde yapacaksınız.

Bunu anlamanıza rağmen hâlâ geç kalıyorsanız arkadaşlarınızdan yardım isteyin. Şöyle bir anlaşmaya varabilirsiniz: Geç kaldığınız her beş dakika için size yapılacak bir iş verebilirler. Bu cezaları davranışlarınızı değiştirecek şekilde kullanın.

Share This