Birisini yangından ya da hızla giden bir arabadan kurtarmanın hayalini kuruyorum. Beni ilgilendirse de ilgilendirmese de insanların aralarını düzeltmek hoşuma gidiyor.

Bu tepki şunların birinden ya da birkaçının birleşmesinden kaynaklanır: Kendinizi özel ya da ilgi çekici bulmuyorsunuzdur. Olağanüstü bir şey yapmak olağanüstü biri gibi hissetmenizi sağlayacaktır. Takdir görmek için zor durumdaki insanlara yardım edecek fırsat arıyorsunuzdur.

İnsanların size bağımlı olmalarını istiyor olabilirsiniz; bu, kendinizi daha güçlü ve faydalı biri hissetmenizi sağlar. İlişkilerinizde karşınızdakilere hükmetmeyi ve onların size bağımlı hale gelmelerini istiyorsunuz. Kendinizi suçlu hissediyor ve iyi şeyleri hak etmediğinizi düşünüyorsunuz. Müthiş bir şey yaparak bu suçluluk duygusundan kurtulmak ve böylece iyi şeyleri hak etmek istiyorsunuzdur.

İnsanlar arzu ettikleri ilgiyi göremediklerinde farklı şekillerde davranırlar. Bebekler ağlayıp çığlık atarlar; çocuklar bir olay yaratırlar; ergenler isyan ederler; ihmal edildiğini düşünen yetişkinler ise hayal kurarlar.

Otuz bir yaşındaki güvenlik görevlisi Peter hafta sonları bir huzurevinde çalışıyordu. Her cumartesi, öğleden sonra yangın alarmı çalıyor, resmi üniforması içindeki Peter da alarm sesinden korkan huzurevi sakinlerinin güvende olduklarından ve her şeyin kontrol altına alındığından emin olmak için katları dolaşıyordu. İtfaiyeciler huzurevine her defasında boşu boşuna geliyor, yangın alarmının çalmasını gerektirecek bir durum olmadığını görüyorlardı. Sonunda alarmı çalanın Peter olduğu anlaşıldı; bu şekilde kendisini herkesin ihtiyaç duyduğu önemli biri, saygı uyandıran bir kahraman gibi görüyordu.

Kendi kahramanlarınızı tespit edin, onları kahraman yapan özellikleri ortaya çıkarın ve kendinizde bu özellikleri güçlendirin. Hepimiz önemli olduğumuzu hissetmek isteriz ve hepimizin kendine göre kahramanları vardır. Çocukluğunuzdan bu yana sizi olumlu yönde etkileyen gerçek ve hayali kahramanlarınızı bir düşünün. Aklınıza kimler geliyor? Kahramanlarınızı gözünüzde müthiş yapan özellikler nelerdir? Güç, liderlik, cesaret, olağanüstü yetenekler, şefkat, azim, hangisi? Bu özellikleri yazın.

Kripton gezegeninde doğmak zorunda kalmadan bu özelliklerin hangilerine sahip olabilirsiniz? Örneğin, liderlik becerilerinizi geliştirmek için gerçekten de X ışınlarına sahip olmanız ve bir lokomotiften daha hızlı olmanız gerekiyor mu? Hiç de değil. Yardım projelerinde liderlik rolünü üstlenmek ya da yerel spor takımlarında ergenlere antrenörlük yapmak için gönüllü olmak gibi fırsatları arayıp, mevcut niteliklerinizi geliştirmelisiniz. Kısa zamanda kendinizi harika hissedeceksiniz.

Günlük davranışlardaki kahramanlıklara odaklanın. Bu, bir bakıma yukarıdaki alıştırmanın devamı sayılır. Her gün etrafınızda olup biten olağanüstü olayları görmek için öngörü yeteneklerinizi geliştirmeniz gerekir. Her köşede bir kahramanla karşılaşabilirsiniz; hatta hiç tahmin etmeyeceğiniz yerlerde bile. Mesela her gün koridorda önünden geçtiğiniz sessiz çalışma arkadaşınız hayatını sakat oğluna adamış olabilir ya da herkesin çok iyi bildiği yerlerde bazı itfaiyeciler belki de hayatlarını tehlikeye atmışlardır.

Hiç şüphesiz, kahraman olmanın en gözle görülür, elle tutulur delili hayat kurtarmaktır; bu nedenle ilkyardım tekniklerini öğrenebilirsiniz. Ama kahramanlık çok farklı biçimlerde de gösterebilir kendisini; mesela, uzun yıllar boyunca hiç bıkıp usanmadan yapılmış düşünceli, gönül okşayıcı davranışlar da kahramanca tavırlardır. Böyle kahramanlıklarla karşılaştığınızda başkalarının da bunlarla gururlanmasını sağlayın. Örneğin yaşadığınız yerdeki yerel gazetenin yayın yönetmenine mektup göndererek başka insanların dikkatini bu isimsiz kahramanlara çekebilir ve takdir edilmelerini sağlayabilirsiniz. Günlük hayattaki bu tip kahramanlıklarınıza odaklandığınızda, kendinizi iyi hissetmek için sizde olmayan süper güçler hakkında hayal kurmanıza gerek kalmayacak. İnsanlara faydalı olduğunuzu bilecek ve böylece iyi şeyleri hak ettiğinizi düşünecek ve suçluluk duymaktan kurtulacaksınız.

Gerçek kahramanlığın başkalarına hükmetmekten ibaret olmadığını anlayın. İyilik yapmayı, kendini Tanrı yerine koymakla karıştırmayın. Hayatınızdaki insanların istedikleri her şeyi yapamazsınız. Eğer insanlar için bir şeyleri tamir ediyor ya da onları zor durumlardan kurtarıyorsanız, bu onların hayranlığını kazanmanızı sağlayabilir ama onların öğrenmelerini ve kendilerini geliştirmelerini engeller. Kendinize, sorumluluğun kendi standartlarına göre yaşamak olduğunu ve başka insanların da kendi standartlarına göre yaşamaları gerektiğini hatırlatın. Bunu bir kez yaptığınızda, insanüstü şeyler yaparak herkesi kontrol etme veya herkese hükmetme ihtiyacından kurtulacaksınız.

Anında Analiz, David Lieberman

Share This