David Lieberman
Anında Analiz

 

Başkaları için kendi ihtiyaçlarımdan vazgeçiyorum. Bana ihtiyaç duyan herhangi biri için kendi isteklerimden vazgeçiyor, planlarımda değişiklik yapıyorum. İşlerimi yarım bırakmak pahasına arkadaşlarımın yardımına koşuyorum.


Elbette fedakarlık diye bir şey vardır. Ama başkaları için kendi ihtiyaçlarınızdan vazgeçiyorsanız, bunun nedenlerini düşünmek gerekir. Belki de kendi sorunlarınızdan uzaklaşmanızı sağladığı için başkalarının problemleriyle ilgileniyorsunuzdur. Kendi hayatınızın sorunlarıyla uğraşmaktansa başkalarına akıl vermek çok daha kolay geliyordur.

Bu davranış biçiminin daha aşırı örneklerinde, insanlar sadece zamanlarını değil, hayatlarının tamamını başkalarına adayabilirler. Hayatta herhangi bir şeyi başaramadığınızı düşünüyorsanız, kendinizi başkalarına adamayı bir amaç olarak edinebilirsiniz. Bu davranış, kendini insanlığa adamakla aynı gibi görünse de amacı farklıdır. Kendini insanlığa adayanlar başkalarına yardım ederler çünkü onlar tutkulu ve duygulu insanlardır; hayatlarının amacı başkalarına yardım etmektir. Sizse kendinizi başkaları için harcıyorsunuz.
Kendi istek ve arzularınızdan vazgeçiyorsunuz çünkü kendiniz için üretici ve anlamlı bir yaşam kuramayacağınızı düşünüyorsunuz. Değersizlik ve aşağılık duygularına bağlı olarak, özgüveniniz başka insanların görüşleri doğrultusunda yapılanıyor. Başkalarının sizin hakkınızda ne düşündükleri, sizin kendi hakkınızda ne düşündüğünüzden çok daha önemli sizin için.

Karşılığında bir şey vermeniz gerektiğini düşünmeden insanların size bir şeyler vermelerine izin verin. Kendinizi şehitlik rolü üstlenmiş biri olarak görüyorsanız, bu alıştırma hayatınız boyunca yaptığınız en zor, en rahatsız edici şey olabilir. Çevrenizdeki insanlardan yardım ve onay isteyin. Eğer gerçekten arkadaşınız iseler isteklerinizi geri çevirmeyeceklerdir; hatta size yardım edebildikleri için mutlu olacaklardır. Kim bilir belki de yıllardır bunu yapabilmeyi istiyorlardı. Eğer insanların sizin bencil biri olduğunuzu düşünmelerinden korkarak bir şeyler istemekten çekiniyorsanız, kendinize, sizin için bir şey yapmalarına izin vererek bundan keyif almalarını sağladığınızı, böylece aslında sizin onlara iyilik yaptığınızı söyleyin.

Bu alıştırmanın amacı birilerine borçlanmanıza neden olmak değil, insanların cömertliklerinin tadını çıkararak madalyonun öbür yüzünü görmenizi sağlamaktır. Bir dostunuzun yemek yapmasına, ev arkadaşınızın faturaları ödemesine veya arabayı servise götürmesine izin vermek sizi öldürmez. Arkadaşınızın bunu yapmasıyla ortaya çıkan boş zamanı istediğiniz bir şeyi yaparak veya sadece dinlenerek değerlendirin.

Amacınıza sadık kalın. Herhangi biri için herhangi bir şey yapmadan önce kendinize şunu sorun: “Yaptığım işi bu kişiyi sevdiğim için mi, yoksa onun beni sevmesi için mi yapıyorum?” Kendi isteklerinize saygı duymakla başkaları tarafından onaylanmak için bir şey yapmak arasındaki farkı görün. Eğer birine yardım etmekteki amacınız o kişinin sizi sevmesini veya iyi biri olduğunuzu düşünmesini sağlamaksa, bunu yapmayın. Bir şeyi kendiniz istediğiniz için yapın, başkaları istiyor diye değil.

Hayattaki en büyük tutkunuz nedir? Yapmakta olduğunuz işleri yapmaktaki amacınız nedir? Amaçlarınıza önem verin. Hayatta sizin için neyin önemli olduğunu, en büyük hedeflerinizin neler olduğunu ve bunların sizin için neden önemli olduklarını yazın. Bunlara sahip olmakla elinize ne geçecek? Bunları başarmak için kendinizi heveslendirin ve başardığınızı hayal edin.

Share This