Her geçen gün dünya daha soğuk, daha samimiyetsiz bir yer gibi görünüyor. Etrafımdaki herkes; hatta ailem ve arkadaşlarım bile uzak ve mesafeli görünüyorlar. İçimde her zaman doldurulması gereken bir boşluk var. Sevgiyi arıyor ve sağlıksız bir ilişki bile olsa bulduğum her yerde sevgiye koşuyorum. Sevilmek ve başkalarının sevgisini kazanmak için her şeyi yapıyorum. Bazen bütün dünyanın beni reddettiğini ve terk edildiğimi düşünüyorum.

 

Aslında sevilmek için ümitsizce çırpınıyorsunuz ama reddedilmek, acı duymak ve incinmekten korktuğunuz için dış dünya ile aranıza bir duvar örüyorsunuz. Sizin için en önemli şey imajınızı korumak. Çok istediğiniz sevgi ve ilgi için bile imajınıza bir zarar gelmesini göze alamıyorsunuz. Eğer başkalarının hayatınıza girmesine izin vermezseniz, gitmek istediklerinde sizden bir parça alıp götüremezler. Birisi hayatınıza girmeyi başarırsa, ümitsiz bir şekilde aradığınız sevgiyi hak etmediğinizi düşünerek o kişiyi hayatınızdan uzaklaştırıyorsunuz.

Çevrenizdeki duvarı yükseltmek, kendi içinize kapanmanın bir sonucu olabilir. Eğer kendi istek ve amaçlarınız sizi tüketirse, hayatınızda sevgiye yer kalmaz.

Diğer bütün duygular gibi sevgi de bir yansımadır. İçinizde barındırmadığınız bir şeyi başkalarından alamazsınız. Kibir ve nefretle dolu insanlar etraflarındakilerden sadece kibir ve nefret alırlar. İçinizde sevgi olmadıkça, bu susuzluğunuzu kimse gideremez; ne kadar ararsanız arayın bunun bir önemi yoktur.

Bir evcil hayvan edinmeye ne dersiniz? Ruhsal ve duygusal sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri evcil bir hayvana bakmaktır. Gerçekten de araştırmalara göre, kedi ya da köpek gibi evcil hayvan besleyen insanlar çok daha çabuk iyileşmektedirler. Neden? Nedenlerden bir tanesi hayvanların sizi koşulsuz sevmeleridir. Özellikle köpeklerin sizden istediği tek şey yakınınızda olmak ve sizi sevmektir. Üstelik bir kedi ya da köpek beslemenin herhangi bir riski de yoktur. Kazara duygularını incitecek bir şey söylemekten korkmanıza gerek yoktur ve her zaman mükemmel davranmak zorunda da değilsinizdir. Evcil hayvanlar temel ihtiyaçlarının karşılanması ve sevilmekten başka hiçbir şey istemezler.

Size ihtiyacı olan bir kedi, köpek ya da başka bir hayvanla ilgilenmek içinizdeki boşluğu doldurmanızı sağlar. Bir kez sevgi verebildiğinizde, başka insanlar tarafından sevilir ve sevgiyi almaya açık hale gelirsiniz.

Kendinizi işin içine katmadan sevgi dolu işler yapın. Reddedilmekten korkmadan, sadece sevgi ve şefkat duyarak, hiçbir bencilce istek duymadan, karşılık beklemeden vermenin nasıl bir duygu olduğunu yaşayın. Şiddete maruz kalmış kadınların barındığı bir sığınma evine kitap ya da giysi bağışlayın. Yoksul çocukları yaz kampına gönderin. Sokak çocuklarını koruyan derneklere üye olun. Şehir kütüphanesine, sanat merkezine veya yardım kurumlarına yardım edin. Kimse hediyelerinizi geri çevirmeyecektir.

Kendinizi sevin. Kendilerini seven insanlar; bunu bencil bir şekilde değil de kendilerine ve hayata değer vererek yapanlar, başkaları tarafından da sevilirler. Bu, bankaların ihtiyacı olmayan insanlara kredi vermek istemeleri gibidir. Kendinizi sevin ve kendinize iyi davranın. Bunu yapmak için olağanüstü bir başarı elde etmeyi beklemeyin. Eğer üç yıldır kendi kendinize göl kenarındaki evde bir hafta geçireceğinizi söylüyorsanız, bunu hemen şimdi yapın. Aylardır merak ettiğiniz seminere katılın. Uçuş dersleri alın. Hayatın heyecan ve coşkusunu tattığınızda, insanlar yanınızda olmaya can atacaklardır. Kendinizi daha fazla reddetmeyin, hemen şimdi yapın.

Kendini sevmenin başkalarını sevmemek anlamına gelmediğini unutmayın. Talmud’un söylediği gibi “Ben kendim için değilsem, o zaman kim benim için? Ben yalnızca kendim içinsem, o zaman neyim ben?”

Share This