Bir toplantıdayım ve aklımdan geçen tek şey, şimdi birine yaklaşıp ona ağzıma gelen her şeyi söylesem, en yakası açılmadık küfürleri etsem, oluyor. Masanın üstüne çıkıp şarkı söylemek istiyorum. Şarap içtiğim bardağı balkondan aşağı atsam ya da şu pek beyefendi adamın başındaki şapkayı çekip alsam ne olur, diye merak ediyorum.

Pek çok insan böyle şeyler düşünür. Bu düşüncelerin büyük çoğunluğu da genellikle zararsızdır. Bu senaryolar aslında ruhsal bir rahatlamaya yöneliktir. Bazen hayatımızdaki sosyal, kültürel kurallar bizde gerginlik yaratabilir. Kuralların dışına çıkıp tamamen uygunsuz şekilde davranma hayalleri kurmak aslında zararsız bir çıkış yoludur.

Bazen bu düşünceler daha fazla bir şeylerin göstergesi olabilir. En basit açıklaması şudur: Kendinize güvenmiyorsunuz. Kararlarınızı sorguluyor ve yapmak istemediğiniz şeyleri yapmaktan korkuyorsunuz. Özgüven eksikliği, bir anda mantıklı düşünme yeteneğinizi kaybedip tamamen uygunsuz davranacağınıza dair bir endişeye neden olur. “Ya mantığımı kaybeder de kendimi merdivenlerden aşağı bırakırsam veya ikinci katın balkonundan aşağı atlarsam neler olur?” diye düşünmeye başlarsınız.

Aslında böyle senaryolar kurmanızın bir amacı da, başınıza düşünemeyeceğiniz bir şey geldiğinde nasıl davranacağınızı planlamaktır. Düşünme yeteneğinizi kaybeder de başınıza kötü bir şey gelirse en az utanç ve zararla kurtulmanın hesabını yapıyorsunuzdur.

Bir arkadaşınızla birlikte güven oluşturma çalışmaları yapın. Başka insanlar arasındayken nasıl davranılması gerektiğini bilen; insanlara zarar vermeyecek aklı başında birisiniz. Kendinize inanmaya ve bir arkadaşınızın size değerli biri olduğunuzu hissettirmesine ihtiyacınız var. Bu konuda gayet başarılı sonuçlar veren, iyi bilinen bir alıştırma vardır. Gözlerinizi bir örtüyle kapatın ve sizi arkadaşınızın yönlendirmesine izin verin. Daha sonra aynı şeyi siz de arkadaşınıza yapın. Bu alıştırma iki tarafın da birbirine daha fazla güvenmesini ve daha etkili bir iletişim kurmayı sağlar. Üstelik, zaten arkadaşınız olan biriyle ilişkinizi güçlendirmeye de yarar. Deneyin ve görün.Genellikle, takım arkadaşlarının işbirliğini gerektiren her alıştırma kişinin kendine ve başkalarına olan güvenini artırır. Sadece başka insanlara güvenmekle kalmaz, kendinize de daha fazla güvenmeye başlarsınız. Tenis ya da bovling gibi eğlenceli ve güvenli olmakla kalmayıp sağlıklı bir rekabet de içeren oyunları oynamayı öğrenin. Bir arkadaşınızla birlikte, dağ bisikletine binmek ya da şnorkelle dalmak gibi daha fazla cesaret gerektiren sporlarla da ilgilenebilirsiniz.

Toplum tarafından hoş görülmeyecek isteklerinizi dışa vurmanın sağlıklı bir yolunu bulun. Arada sırada herkesin kurtlarını dökmeye ihtiyacı olur. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri fiziksel atktivitelerdir. Saldırgan dürtülerinizi birine zarar vermek yerine iddialı bir masa tenisi turnuvasında ya da kik boks öğrenerek veya halı sahada futbol maçı yaparak tatmin etmek çok daha doğru olur.

Share This