David J. Lieberman
Anında Analiz

 

Eve gider gitmez yaptığım ilk iş televizyonu ya da radyoyu açmak. Yemek yapıyor, duş alıyor, kitap okuyor, telefonda konuşuyor ya da çalışıyor olsam da televizyonun ya da radyonun sesini duymak istiyorum. Üstelik, açık olduğu sürece televizyonda hangi programın olduğuna, radyoda ne çaldığına  da aldırmıyorum.

Dikkatinizi dağıtmaya ve kendinizden uzaklaşmaya ihtiyacınız var. Kendinizle ve hayatınızla yüzleşmek istemiyorsunuz. Düşüncelerinizle baş başa kalmaktan korkuyor ve içinizden gelen sesi bastırmak için dışarıda bir ses kaynağı arıyorsunuz. Zihninizdeki üzüntü, endişe ve korkuların sesini kısamadığınız için dışarıda gürültü arıyorsunuz.

Rahatlamak için düşüncelerinizden uzaklaşmaya ihtiyacınız var. Dışarıda dikkatinizi bozacak bir gürültü kaynağı yoksa hayal gücünüz çalışmaya başlıyor ve zihniniz hayallerle doluyor. Zihninizi meşgul etme ihtiyacı duyuyorsunuz ama zihninizdeki gürültü dikkatinizi bir konuya yönlendirmenize engel oluyor. Dolayısıyla tek kurtuluş dışarıdan gelecek bir gürültü. Bu, her şeyi ertelemenize neden oluyor. Aşırı durumlarda, düşüncelerinizin zihninizi ele geçirmesinin ardından bir sinir krizi yaşayabilirsiniz.

Bu durumda görülen başka bir davranış ise diğer insanın dinleyip dinlemediğine aldırmadan ve yirmi otuz dakika hiç durmadan konuşarak sohbete hâkim olmaktır. Yaptığınız, düşünceleri zihninizden çıkaracak bir yol bulmaya çalışmaktır. Aynı şekilde, düşüncelerinizi başkasına anlattığınızda kendinizi daha iyi hissedersiniz. Anlatarak düşüncelerinize bir çıkış yolu bulursunuz.

“Düşüncelerime hâkim olamıyorum” diyebilirsiniz. Üzüntü, endişe ve korku seli içinde düşünmek elbette zordur.

İletişim becerilerinizi geliştirin. İnsanlardan uzaklaşmak iletişim becerilerinin zayıf olmasının bir sonucudur. Diğer insanlarla daha fazla iletişim kurduğunuzda, iletişim eksikliğinden kaynaklanan boşluğu televizyon ya da radyoyla kapatma ihtiyacı duymayacaksınız. Konuşma becerilerinizi artırmak başkalarıyla iletişiminizi güçlendirmenin yollarından biridir.

Doğası gereği sohbetler karşılıklıdır. Eğer sohbet güzel giderse iki taraf da bundan memnun olur ve sohbete devam ederler. Öte yandan, kötü gidecek olursa da taraflardan biri konuşmaya son verir. Ne yazık ki, iletişim becerileri konusunda sadece birkaç eksiği olan, ancak aldıkları olumsuz tepkiler nedeniyle sosyal yönden tümüyle yetersiz olduklarına inanmış insanlar vardır. İletişim becerilerinizi geliştirmek için özel ders alın ya da kurslara katılın. Güvendiğiniz biriyle çalışmak da faydalı olacak başka bir yöntemdir.

İletişim becerilerini geliştirmek için çalıştığınızda, etkili iletişimin en önemli ilkelerinden birinin şu olduğunu göreceksiniz: İyi bir dinleyici olmak. Eğer iki kişiden biri sohbete hâkim olursa bu bir diyalog değil monolog olur. Karşınızdaki kişi konuşurken sözü bittiğinde ne söyleyeceğinizi düşünüyorsanız, dinlemiyorsunuz demektir. Dinlemeyi öğrenirseniz, konuşma becerileriniz de gelişir.

Hedeflerinizi ertelemekten vazgeçin ve enerjinizi tek bir projeye yönlendirin. Çoğumuz hayatımızın zorunluluklarla dolup taşmasına izin veririz. Dolayısıyla, işleri bitirmemizi sağlayacak değerli fırsatları kaçırırız. Hiçbir şey doğrudan çaba göstermenin yerine geçmez. Geçen hafta yapmanız gereken fakat yapmadığınız işleri düşünerek ne kadar zaman harcadınız? Her gün on, on beş dakika düşündüyseniz bu, haftada birkaç saat eder. O birkaç saati düşünmek yerine iş yaparak geçirseydiniz çok daha verimli olurdunuz.

Yanlış anlamayın. Kimse size işkolik olmanızı söylemiyor. Zamanınızı verimli kullanın. Bu, işle de ilgili olabilir, kendini geliştirmekle ya da eğlenmekle de ilgili olabilir. Her zaman yapmak istediğiniz işlerle ilgilenin. Resim yapın, pul koleksiyonu hazırlayın, tenis oynayın ya da yüzün; ilginizi çeken herhangi bir şeye odaklanın. Bu aktiviteler, fiziksel stresi azaltmakla kalmayıp ruhsal ve duygusal yararlar da sağlarlar.

Üzüntü ve endişelerinizi bir yere yazın ve yaptığınız bu listeyi her hafta yenileyin. Bir şeyin önemli olması, bütün zamanınızı onu düşünerek geçirmek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Bu alıştırma zihninizdeki kargaşaya son verip düşüncelerinizi netleştirecek.

Share This