Bazen neyi, neden yaptığımızı bilmediğimiz durumlarda, insanın kafasında sürekli, “çünkü” ile başlayan cümlelerin devamını getirebilme gayreti oluşuyor. Ama bu hiç kolay değil. Çünkü neyi, neden yaptığımız hakkında gerçekten de hiçbir fikrimizin olmadığı durumlar da oluyor. Aslında tam olarak öyle söylemeyeyim de yapılanların değer bir şey için olup olmadığını bilmeden, bunun muhasebesini yapmadan huzurumuzu, enerjimizi bol keseden harcıyoruz diyeyim.

Ailemiz, arkadaşlarımız için, zaman zaman boyumuzu aşan sorumluluklar altında ezilirken bulabiliyoruz kendimizi. Bize bunu yaptıran da kesinlikle, gereğinden fazla gelişen sorumluluk bilinci.

“Herşeyin fazlası zarardır” sözü, bu tür durumları da çok iyi açıklar aslında. Çok yemek zarardır, çok uyumak zarardır, çok sıcak zarardır, çok soğuk zarardır… Tüm bunlar gibi, çok sorumluluk almak da zarardır.
Yoga öğreticim, birkaç aylık yoga seanslarımızdan birinde bize, “arzularınıza çok dikkat edin”; sorumluluğunu taşıyamayacağınız bir şeyi arzu etmeyin, yoksa birden bire gerçekleşir, siz de ne olduğunu anlayamadan altında ezilebilirsiniz demişti. Çok doğru bir uyarıydı bence. Hayatın içinde, sorumluluklarımızın bizi aştığı durumlar yaşıyoruz, sonrasında “hayır, bir daha yapmam” diyoruz belki, ama yine yapıyoruz.

Bu gidişe bir “dur” demek zor değil sanki. Elbette sorumluluktan kaçmalı demiyorum. Sakın böyle anlaşılmasın. Ama artık yorulduğunuzu, tükendiğinizi ve amaçlarınızı şaşırdığınızı hissediyorsanız, işte o anda devam etmenin bir mantığı var mı? Bu her ne olursa olsun. Neyi neden yaptığımızı bilmediğimiz anlarda hayatımızı çar, çur ediyoruz demektir bana göre.

Hayat amaçsız ve keyifsiz yaşamak için çok kısa. Yaptıklarımızın bizim için mutlaka bir anlamı olmalı. Başkalarının hayatları için, onların yüklenmesi gereken kadar sorumluluğu siz de üstlenmeye kalkarsanız, kendi hayatınızı yaşamadığınızı çok geç farkedebilme tehlikeniz vardır diye düşünüyorum.

En iyisi, size düşen kadarını elinizden geldiği kadarıyla yapmak ve sonrasında da, kendi yaşamınıza ve kendi amaçlarınıza yelken açmak. İşte bunun için hayattaki asıl amaçlarınızı lütfen gözardı etmeyin.

Share This