Leo Babauta

Zen Habits

Nefes alın.

Nefes hayatınızı dönüştürebilir.

Stresliyseniz, baskı altında hissediyorsanız, nefes alın. Sizi sakinleştirir, tansiyonunuzu düzenler, gerilimi azaltır.

Olacak bir şey yüzünden endişeliyseniz ya da olmuş bir şey yüzünden içiniz sıkılıyorsa, nefes alın. Sizi olmanız gereken yere, ana döndürür.

Cesaretinizi yitirdiyseniz ve hayatınızın amacını unuttuysanız, nefes alın. Size hayatın ne kadar değerli olduğunu hatırlatır; bu hayatta aldığınız her nefesin size verilmiş bir armağan olduğunu hatırlatır. Bu armağanın kıymetini bilin.

Yapacak çok fazla işiniz varsa ya da sorumluluklara boğulduysanız, nefes alın. Odaklanmanıza yardım eder, şu anda yapmanız gereken en önemli şey neyse ona yoğunlaşmanızı sağlar.

Sevdiğiniz biriyle zaman geçiriyorsanız, nefes alın. Sizi bulunduğunuz anda ve birlikte olduğunuz kişiyle tutar; işi düşünmek yerine, yapmanız gerekenleri düşünmek yerine onunla olmanızı sağlar.

Egzersiz yapıyorsanız, nefes alın. Yaptığınız egzersizden zevk almanızı sağlar, böylece daha uzun süre egzersiz yapabilmenizi sağlar. 

Çok hızlı hareket ediyorsanız, nefes alın. Yavaşlamanızı ve hayattan daha fazla zevk almanızı sağlar.

O halde nefes alın. Hayatın her anının tadını çıkarın. Anların, boşa harcanamayacak kadar kısa ve az olduğunu hatırlayın.

Öneri: “Nefes al” yazıp, görebileceğiniz bir yerlere koyun. Bilgisayarınızın ekran koruyucusuna yazabilirsiniz, buzdolabının üstüne asabilir ya da çalışma masanıza koyabilirsiniz.

Share This