Sizi seviyorum…
Yaaa, seviyorum diyorum ama… bu ne anlama geliyor?
Sizi seviyorum deyince ne oluyor?
Ben bunu çok hissederek söylüyorum diyelim. Peki, duyunca siz sevgimi hissediyo musunuz?

Sevmek? Bir fiil…
Sevgi? Bir duygu, yaşamın özü, en büyük enerji…

İçim dünyalarca sevgi duygusuyla dolu olsun; bu duyguyla kendimi çok iyi hissederim, uzun süre bulutların üzerinde gezebilirim belki…
Bu benim duygum ve sorgulanamaz.

Ama, seviyorum dediğim anda, biri bana “Nereden belli sevdiğin” diye sorabilir. Sevmek fiilini kullandığımda bu artık beni aşmakta, başka bir kişi veya nesneyi kapsamakta ve bana bir sorumluluk yüklenmektedir.

Sinamayı seviyorsam, sinema için bir şey yaparım.
Zaman ve para ayırarak izlemeye giderim, bir bedel öder ve sinemada olmanın keyfini sürerim. Veya daha büyük yatırım yaparak sinema dünyasının içine girmeyi hedeflerim.

Sporu seviyorsam, bol bol fırsat yaratarak spor yaparım. Yaparak ondan fiziksel ve duygusal anlamda beslendikçe spor sevgim genişler.

Bir bebeği seviyorsam karşısında yalnızca “seni seviyorum” diyerek durmam, kucağıma alırım, öperim, sararım bedenime, hoplatırım, zıplatırım.

Amacım, sevgimi hem yaşamak hem de ona hissettirmek, en azından yüzünde bir gülücük olarak onda bir değişim yaratmak ve o değişimden bir haz almaktır.

Karşımda sevdiğim insan ve tek bir söz : “Seni seviyorum” !!!

Lütfen “Seni seviyorum demek de bir eylemdir” diyerek kolaya kaçmayınız.

İnanıyorum ki en büyük sevgiler, alışılmışlığın monotonluğu içinde bu iki kelimeye hapsedilerek yavaş yavaş ölüme terkediliyor.

Sevmek eylemdir. Gerçekten seviyorsanız SEVİN lütfen.

Hiç sarılmadığınız kadar sımsıkı sarılın, öpün, elini tutun, minik bir sürpriz yapın, en sevdiği şeyleri hatırlayın ve hatırlatın, küçük notlar yazın, sevginize manevi yatırım yapın, besleyin ve büyütün onu.

Düşünün, seviyorum sözü size yetiyor mu? Ne beklerdiniz? Hadi siz yapın ona.

Sevgi sevgiyle değil, sevgi sevmekle çoğalır.
   
Ve tüm bunlar yalnızca en sevdiğimiz için değil, tüm sevdiklerimiz için genişletildiğinde, sevmek yüreklerde saklanmak yerine en yaygın eylem haline getirildiğinde dönüşecek enerji ile yaşamlarımızda oluşacak kutlamaların hayali bile heyecan verici.

Başta varsaydığım, beni bulutlarda uçurabilecek sevgi duygusu da yoktan var olamaz, ancak çok güçlü sevmek eylemleriyle beslenerek o hale gelmiş olabilir.

Share This