Geleneksel olarak sadece çubuklarını görmeye alışık olduğumuz podyumların ilk kez bu sene elma şekerlerini de görebildik. New York Moda Haftası’nda sadece dolgun kadınlar için hazırlanmış giysilerin sunulduğu ilk defile düzenlendi.

Amerikan moda firması OneStopPlus.com, aralarında Toccara Jones ve Lizzie Miller gibi tanınmış modellerin de olduğu onlarca büyük beden mankenin katıldığı defileyle sonbahar kış modasına damgasını vurdu.

Lizzie Miller, tombul kadınların da en az sıska arkadaşları kadar güzel ve şık olabileceklerini kanıtladıklarını söylüyor. Miller kısa süre önce popüler bir moda dergisine yarı çıplak poz vermişti; sarkık göbeği de epeyce konu olmuştu. Mad Men dizisinin Christina Hendricks’i de ne zamandır etine dolgun kadınların cazibe ve güzelliğinin sembolü olarak kabul ediliyor.

Marc Jacops ve Prada gibi pek çok tanınmış tasarımcı bu yıl sonbahar defilelerinde dolgun vücutlu mankenlerle çalıştılar. Mark Fast 40-42 beden kullandı.

Büyük fikir: Amerikan markası OneStopPlus.com, geçen yıl Londra’da büyük beden mankenleri de podyuma çıkaran İngiliz tasarımcı Mark Fast’ın ardından geldi.

Beslenme uzmanları ve psikologlar podyumlardaki kadın görüntüsünün özellikle de genç kadınların benlik algısı ve özgüveni üzerindeki zarar verici etkisinden yıllardır yakınıyorlar.

Trend oluşturmak: Mad Men’in güzeller güzeli dolgun yıldızı Christina Hendricks geçenlerde düzenlenen Emmy Ödül Töreni’nde görülüyor.

Dal gibi olmak zorunda değiliz diyen kadınlar modada demokratik haklarını arıyorlar. Firmaların giderek daha büyük bir riske girdiklerini çünkü sahip olamayacakları şeyleri daha fazla görmek de istemediklerini belirtiyorlar.

Tasarımcı Galina Monaco ise moda dünyasının, büyük bedenin altın çağına girmek üzere olduğunu söylüyor.

Daily Mail moda editörü Eliza Scarborough ise büyük beden modasının geleceğinden şüpheli.

“Crystal Renn’i her yerde görüyorsak bunda kesinlikle Mad Men’in etkisi var. Ama uzun vadede bu böyle devam eder mi çok emin değilim” diyor. “Modanın zirvesinde büyük beden kadınlar için hâlâ giysi tasarlanmıyor.Büyük beden modasını yönlendirenler bu işe girişirse işte gerçek değişikliği asıl o zaman göreceğiz. Şimdilik dikkat çeken bir girişim olmakla birlikte fazla bir etkisi yok.”

Dolgun vücut modası: Marc Jacobs, Louis Vuitton defilesinde dolgun vücutlu mankenleri Lara Stone ve Laetitia Casta’yı podyuma çıkardı.

Crystal Renn, podyumda 2006 yılında Jean-Paul Gaultier ile görünüyor. Bu sezon Evans’tan Chanel’e kadar pek çok modaevine modellik yaptı.

Amerikalı kadınların yüzde 62’si büyük beden giyiyor ve onların isteklerini göz önünde bulunduran önemli bir Pazar mevcut.

Her ne kadar modacılar çubuklardan elma şekerlerine hemen geçmeye pek gönüllü değillerse de OneSizePlus gibi firmalar İtalya’nın örnek alınmasında ön ayak olacağa benziyor. Hatırlarsanız sıfır bedeni podyumlardan ilk kovan ülkeydi İtalya.