Kaynak:
www.klinikfarmakoloji.com

 

Novartis,  organ nakillerinde kullanılan bağışıklık baskılayıcı ilacı MYFORTIC satışlarını artırmak için ABD’de eczanelere rüşvet vermekle suçlanıyor. Eczacılara yapılan teklifte, sattıkları her MYFORTIC için % 5 komisyon alacakları belirtilmiş. Veya muadil ilaç kullanan bin hastayı MYFORTIC’e çevirdikleri takdirde yüz binlerce dolar kazanç vaat edilmiş.

ABD’de bu ilacın 360 mg-120 tabletliğinin satış fiyatı 430 ila 851 dolar arasında değişiyor. Türkiye’de ise 478,5 liraya satılıyor. Yani bir eczane 100 kutu sattığı takdirde açıktan 3200 dolar civarında para kazanabiliyor.

New York’ta Novartis aleyhine açılan yolsuzluk davasında savcı, en az 20 eczanenin 2005’den beri böbrek nakli yapılmış binlerce hastayı benzerleri yerine MYFORTIC’e döndürerek binlerce dolar haksız kazanç elde ettiğini açıkladı.

Daha önce AMGEN tarafından ARANESP için verilen rüşvetler dolayısı ile açılan davada AMGEN suçlu bulunmuş ve 24,9 milyon dolar ceza ödemeye mahkûm edilmişti.

Novartis sözcüsü Julie Masow ise Novartis’in yüksek etik değerlerle çalıştığını; satış ve pazarlamada işlerini etik değerlere göre yürüttüklerini söylüyor.

 

Share This