David Lieberman
Anında Analiz

 

 

Bir şeylere öfkelendiğimde bundan hoşlandığımı fark ettim. Sinirlendiğimde sakinleşmek istemiyorum. Kızmama neden olan şey ortadan kalktığında bile öfkem geçmiyor. Öfkeli olduğumda kendimi daha güçlü, canlı ve güvenli hissediyorum.


Öfke duygusuna yol açan pek çok sebep vardır. Öfkemizin altında yatan, kırgınlık, suçluluk, güvensizlik, güçsüzlük ya da aldatılmışlık hissidir. Bazı durumlar karşısında öfkelenmek normal bir tepki iken kızgınlığınızı devam ettirmek sağlıklı değildir. Bu tutum, depresyon da dahil olmak üzere pek çok psikolojik ve fiziksel rahatsızlığa neden olur.

Öfkelenmeyi sürdürmenin de çeşitli sebepleri vardır. Şu sebeplerin biri ya da birkaç tanesinin bir araya gelmesi bu tepkiye neden olabilir:

  • Öfke çok güçlü bir duygudur ve yüzleşmek ya da sorgulamak istemediğiniz birtakım hislerinizi bastırmanıza yardım eder.

 

  • Söz konusu olan duygusal bir boşluk olabilir. Bu durumda, öfke kendinizi daha canlı hissetmenizi sağlar. İçinizdeki boşluğu doldurmanın tek yolu olarak öfkeyi görebilirsiniz.

 

  • Öfke size bir kimlik duygusu veriyor olabilir. Sizi ayakta tutacak, inanacak bir şeye ihtiyacınız vardır. Öfke, hissetmenizi ve bir şeyi tutkuyla istemenizi sağlar.

 

  • Harekete geçmek ve hayatınızda değişiklik yapmak için öfkelenmeye ihtiyaç duyduğunuza inanıyor olabilirsiniz.

 

  • Bir şeyleri değiştirmeye başlamadan önce dibe vurmaya ihtiyaç duyuyorsunuzdur. Kendinizi motive etmek için acı duymaya gereksinimiz vardır.

 

  • Başkalarının sizi dinlemelerini ve saygı duymalarını sağlamanın tek yolunun öfkelenmek olduğunu düşünüyorsunuzdur. Ancak sinirlendiğiniz zaman ciddiye alınacağınızı zannediyorsunuzdur.

Öfkenizin başka duyguları maskeleyip maskelemediğini inceleyin. Öfkelendiğinizde hangi olay veya durumlar bunu tetikliyor? Öfkelenmeden hemen önce ne hissettiğinizi tam olarak tespit edin. Öfke kırgınlığınızı, yetersizlik hissinizi, suçluluk duygunuzu ya da endişelerinizi mi bastırıyor? Bunlar yüzleşemediğiniz duygulardır ve siz de öfkenizi bir savunma mekanizması olarak kullanarak bu duyguları bastırırsınız.

Öfkenin temelinde endişe vardır. Öfkelenmek için önce korkmanız gerekir. Korkunuzun kaynağını araştırın. Korkunuza yakından bakın ve tarafsız bir gözle inceleyin. Farkındalık çok güçlü bir silahtır. Artık olumsuz duygularınızdan daha fazla kaçmayın; bunlarla dürüstçe yüzleşin ki başa çıkabilesiniz. Öfkenizle de yüzleşin. Geçmişte işinize yaramış olabilir ama artık yararlı olmadığının farkına varın. Öfkenizin kaynağını anladığınızda, üzerinizdeki etkisi ortadan kalkacaktır.

Heyecanı başka yollardan arayın. Önce dibe vurup, sonra dramatik bir şekilde durumu kurtarmak size etkileyici geliyor olabilir. Bir kez daha düşünün. Yıllar boyunca, aslında kaçınabileceğiniz durumlardan kaçmayarak gereksiz yere acı çektiniz. Sonra da hayatın bir ölüm kalım meselesi olduğuna karar verdiniz. Gerçekten de bu şekilde yaşamaya devam etmek istiyor musunuz? Arabanızın lastiğinin indiğini görseniz, hemen o anda hava bastırmayı düşünmez miydiniz? Neden lastikleri şişirmek için beş yüz kilometre uzaktaki şehre gitmek üzere yola çıkmayı bekliyorsunuz?

İstediğiniz, heyecan ise, paraşütle atlamak, dağa tırmanmak ve araba yarışları gibi pek çok alternatif var. Onları deneyin.

Liderlik özelliklerinizi, gücünüzü farklı yerlerde ifade ederek gösterin. Tutku, güç ve ikna kabiliyeti gerçekten de hayranlık duyulacak niteliklerdir. Öfkenizi, insanların size hayranlık duyacakları bir şekilde kullanın. Başkalarının sizi dinlemelerini sağlamanın yolu kaba saba davranmak değildir. Aslında herkes, kaba güç gösterisinin korkaklık olduğunu bilir. Davranışlarınızı ve sonuçlarını kontrol edebildiğinizi gösterin. Hiçbir şey, alçak sesle fakat kendinden emin bir şekilde söylenmiş sözler kadar etkili olamaz.

Güç, tutku ve cesareti örnek alın, öfkeyi değil. Saldırganlık ile iddialı olmak arasındaki farkın bilincine varın. Liderlik hakkında kitaplar okuyun, programlar izleyin, seminer ve kurslara katılın. Tarihe adını yazdırmış liderlerin sırlarını okuyun ve çevrenizde hayranlık duyduğunuz insanların niteliklerinin neler olduğunu tespit edin.

Share This