Bu yazı internette benim adımla dolaşıyor, diye açıklamış Paulo Coelho. Aslında Parul Tyagi yazmış ve EzineArticles’da yayımlanmış. Bence yazarı fazla ileri gitmiş (bana kalırsa seks, seks olduğu için iyidir) ama yine de yazılanları imzamla kabul ediyorum. Bu arada, yazarın ya da yazdıklarının fazla iyimser olduğunu düşünüyorum; iki üç dakikalık orgazmlar yaşayabilirmişiz. Hiç başıma gelmedi…
Paulo Coelho’nun On Bir Dakika başlıklı kitabında “beraber gelme edimi” sadece iki üç dakika sürer, geri kalan dokuz dakika ise, hormonal boşalma başka hiçbir şeye benzemeyen coşku/vecit halini sağlarken, “kreşendoya” (tırmanış, yukarı çıkış) ulaşma girişiminden başka bir şey değildir.

Bilimciler seksin sağlık için ne denli büyük yararları olduğundan söz ederler sıklıkla ve yeteri kadar seks yapmamanın da negatif etkileri olabilir. Öte yandan, fazla seks de zararlı olabilir; haftada üç kereden fazla seks yapıyorsanız kendinizi riske atıyorsunuz demektir; hem enfeksiyon kapma olasılığınız artıyor hem de bağışıklık sisteminiz zayıflıyor.

1

Seks zihinsel ve duygusal sağlığınızı doğrudan etkiler. Seksten kaçınma sıklıkla anksiyite ya da paranoyayı artırırken hatta depresyona neden olurken seks yapmak tek başına bir depresyon tedavisi olabilir. Yoğun bir sevişmenin ardından beyin endorfin salgılar, bu da stresi azaltır ve yoğun şekilde mutluluk ve iyi hissetme hali (öfori) yaratır.


2

Hanımlar, sizin açınızdan düzenli seks yapmak güzellik salonlarına, spa merkezlerine para harcamaktan kurtulmak demektir. Seks müthiş bir güzellik iksiridir; kadınlarda östrojen seviyesini iki katına çıkarır, saçlarını daha parlak, ciltlerini daha pürüzsüz, yumuşak ve ışıltılı yapar.


3

Daha uzun yaşamak istiyorsanız yatak odanızla daha fazla ilgilenin. İrlanda’da Queens Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırmaya göre düzenli seks insan ömrünü uzatıyor. Yaşları ve sağlık durumları benzer insanlar arasında yapılan araştırmada, daha sık orgazm olanların ölüm oranının, olmayanlara göre yarı yarıya azaldığı bulgulandı.


4

Ayrıca seks müthiş bir derin temizlik tedavisidir. Sevişmek yorucu ama çok zevkli bir egzersizdir ve bu egzersiz sırasında cildinizdeki gözenekler tamamen temizlenir; öyle ki ciltte herhangi bir iltihap oluşma riski iyice azalır.


5

Bu bedava ve eğlenceli egzersiz size kilo da verdirebilir. Mum ışıklı romantik bir akşam yemeğinin ardından seviştiğinizde, tükettiğiniz bütün yağları ve karbonhidratları yakmakla kalmaz üstüne hiçbir ekstra ücret ödemeden sağlığınıza kavuşursunuz! Şunu bir değerlendirin: tek bir tutkulu, baş döndürücü seks seansında (baş döndürücü olmayanın da bile) 200 kalori yakılır. Koşu bandında on beş dakika koşmaya eştir bu!
6

Hanımlar, şayet erkeğinizin güçlü kuvvetli pazılı kolları olsun istiyonsanız daha çok seks yapın. Seks kasları güçlendirmek için de birebirdir. O kuvvet ve esneklik gerektiren zorlu pozisyonları düşünsenize! Tamam akrobatik becerilerinize kalmış biraz da ama yine de kilometrelerce koşmaktan daha zevkli değil mi?
7

Cinsel hayatınız ne kadar aktifse karşı cinsi çekmeniz o kadar kolay olur. Aktif bir cinsel hayat, bedeninizin daha çok feromon üretme alışkanlığı kazanması demektir. Daha çok feromon da daha çok teklif demektir!
8

Seks duyularınızı keskinleştirebilir; özellikle de koku alma yeteneğinizi artırır. Seksten sonra prolaktin salgılanır. Prolaktin beyindeki kök hücreleri aktive eder. Bunlar da koku alma ampullerinde yeni nöronlar oluşturur. Böylece koku alma duyunuz keskinleşir.
9

Seks Valium benzeri ağrı kesicilerden ON KAT daha güçlü bir ağrı kesicidir. Orgazmdan hemen önce oksitoksin hormon seviyesi beş kat artar ve yoğun miktarda endorfin salgılanır. Endorfinler doğal ağrı kesicilerdir. Hiçbir yan etkisi olmadan seks baş ağrınızı tamamen geçirebilir. Hanımlar, başım ağrıyor bahanesini kullanacaksanız birlikte olduğunuz kişiyi bu bilgiden uzak tutmaya bakın
10

Öpüşmek, tükürük bezlerini harekete geçirir, bu da dişler arasında kalmış yiyecek parçalarının temizlenmesini ve ağızdaki asit seviyesinin azalmasını sağlar. Diş çürümelerinin başlıca sebebidir asit. Yani önünüze gelenle öpüşebilirsiniz, gayet geçerli bir mazeretiniz var nasıl olsa.

Kısacası hanımlar beyler, seks sadece zihniniz, ruhunuz, bedeniniz, sağlığınız için değil cüzdanınız için de çok iyidir!

Share This