Özgüven başarının en önemli anahtarlarındandır.
Kendine güvenmek kişiyi başarıya götürür.
Kendine güveni tam olan kişi doğru kararlar alır ve aldığı kararların daima arkasına durur.

Bir toplulukta, iş görüşmesinde, okulda, önemli bir yerde, bir sunumda ellerinizin titrediğini, kalbinizin yerinden çıkacakmışçasına attığını hissettiniz mi?

Ya da nefes alamadığınız, yutkunamadığınız, kelimeleri bir türlü tam çıkaramadığınız oldu mu?

Tüm bu sorulara benim cevap vermem gerekirse evet, ben bunu yaşadım. Ellerimin de titrediği an oldu, kalbimin atışını kulaklarımda duyduğum an da.

Hepimizin yaşamında bir dönem de olsa karşımıza çıkıyor galiba. Ama bunu yenmek her zamanki gibi bizim elimizde. Lise yıllarım, üniversite hayatım bana bunu daha çok hissettirdi. Bu özgüven sorunu muydu bilmiyorum. Tek bildiğim zamanla bu işin üstesinde gelecek olmamdı ve gerçekten de bunu yendim.

Üniversite son sınıfta iletişim üzerine bir sunum hazırlamam gerekiyordu. Gerekli araştırmalar yaptım, konuma çalıştım ve son derece özenle sunumumu hazırladım. Evde tekrar tekrar sunumuma çalıştım ve iyi şekilde anlatacak hale geldim.

Zaman, herkesin önünde sunumu anlatma zamanıydı artık. Çalıştığım, özendiğim o sunumu arkadaşlarımla paylaşmam gerekiyordu. O an heyecanla dizlerim titrese de zor nefes alsam da bir şekilde anlatımımı tamamladım. Fakat ne kadar yararlı olduğu tartışılabilirdi.

Oysa insan o kadar çalışıp emek harcadığı bir işi nasıl olur da başarıyla yapamaz?

O andan sonra bir karar vermiştim. Bu işin üzerine gidip bu heyecanı yenmeliydim. Toplulukta daha çok görev alarak, çeşitli sunumlar hazırlayıp sunarak… Bir şekilde bu bitmeliydi ki sonunda bitti. Kendime güvenimi arttırdım, heyecanımı yendim. Tabii bu zaman alsa da sonunda bitmişti.

Anladım ki;

Kişi kendine güvenmeli ve her ne olursa olsun başaracağına inandığı şeylerin üzerine gitmeli.

Çalışmalı ve başarmalı.

Özgüven sahibi olmalı, heyecanını yenmeli ve bunu yaşamının önemli bir parçası haline getirmeli.

Çünkü gerek eğitim hayatımızda gerek iş hayatımızda gerekse çevremizle ilişkilerimizde başarılı olmanın sırrı özgüven. Kişinin kendine güveni varsa girdiği her ortamda kendini rahatça ifade edebilir. Bunun sonucunda da yaşamının her anında başarıyı elde edebilir.